YouTube’a Yeni Gelir Kapısı

You Tube Türkiye’de aylardan beri kapalı, ancak bu portalin taşıdığı ticari değeri azaltmıyor. Yanlışın düzeltilmesi için gerekli adımların atılmasını kolaylaştırmayan yetkililer farketmeseler de YouTube, giderek artan orandaki popülaritesini paraya tahvil edebilmenin hazzını yakalamaya hazırlanıyor.

Kullanıcılar tarafından paylaşılan ve telif hakları ödenmemiş videolar dolayısıyla aralarında CBS, Universal Music, Lionsgate, Electronic Arts’ın da bulunduğu çeşitli şirketler tarafından davalık duruma gelen YouTube ile bahsi geçen şirketler arasında şimdilerde çok daha farklı bir etkileşim söz konusu.

Google‘a, geçtiğimiz aylarda YouTube üzerindeki telif hakları ödenmemiş videolar dolayısıyla dava açan Viacom‘un kardeşi CBS, tam tersi bir yaklaşımla buraya reklam satışına başlıyor. Bahsi geçen gelirin şu an için video paylaşım devi için küçük sayılabileceğini belirten analistler, ancak şirketin medya dünyasına kendisini kabul ettirmesi açısından oldukça önemli olduğu konusunda uzlaşıyorlar.

“Dirty Dancing” ve “Saw” filmlerinin yapımcısı Lionsgate Entertainment başkanı Curt Marvis, tutkulu izleyicilerinin YouTube’a bu filmleri yüklemelerinde kötü bir niyet aramadıklarını, ancak her hangi bir telif hakkı ödenmeden bu filmlerin izleyicilere ulaştırılmasını tasvip etmediklerini söyledi.

Uygulanmaya çalışılan yeni yöntemle YouTube ile ortak çalışan şirketler, YouTube kullanıcılarının siteye yükledikleri ve telif hakkı gerektiren yapıtları için, reklam izlenmesine karşılık bir şey talep etmeyecekler. Daha önce, şikayet olması durumunda YouTube, telif hakkı gerektiren yapıtları siteden ayıklıyordu. Yoğun baskılar neticesinde YouTube, geçtiğimiz yıl şirketlere sunduğu ‘Video ID‘ adı verilen bir sistem aracılığıyla siteye yüklenen yapıtlarının telif haklarını kontrol etmelerine olanak tanıyordu. Yeni uygulamayla şirketler, yapıtlarının siteden çıkartılmaları yerine hemen yanlarında reklam gösterilmelerini sağlayarak bunu her kes için bir fırsata dönüştürmeyi başardılar.

YouTube’un, diğer medya devlerini de aynı potaya çekmek istediği, ancak bazılarının mevcut sistemin getirisini tartmak için en azından bir süreliğine beklemeyi tercih ettikleri belirtiliyor. NBC Universal ve Walt Disney’in, kullanıcıları kendi web sitelerine çeken reklam uygulamalarını tercih ettikleri biliniyor.

Video paylaşım sitesiyle ilk olarak geçtiğimiz ay çalışmaya başlayan sinema şirketi Lionsgate, kullanılan teknolojinin karmaşık olmasına karşılık iyi sonuç verdiğini açıklamıştı. YouTube’dan, geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre her dakika siteye 13 saatlik video ekleniyor.

Bir cevap yazın

Viacom, youtube,