YouTube’da ‘Ücretli Kanal’ Dönemi

YouTube bazı özel video kanalları için artık tümüyle ücretsiz olmaktan çıkıp “paralı üyelik modelini hizmete soktu.

Yeni şarkıcılar keşfetmek, dizi izlemek, bir konu hakkında bilgi almak ve aklınıza gelen herhangi bir konu hakkında video bulabilmek için başvurduğunuz YouTube bazı özel video kanalları için artık tümüyle ücretsiz olmaktan çıkıp “paralı üyelik modelini hizmete soktu.

Aslında birkaç ay öncesinden sinyalleri verilen bu model ile kanallara daha geniş bir içerik sunma, film ve dizileri yayınlama için destek olma amacı taşıyor. Youtube’un böyle bir hizmet vermesinin diğer bir sebebi ise video ve diziler üzerinden de finansal katkı sağlayabilmek.

YouTube'da 'Ücretli Kanal' Dönemi

“Paralı Üyelik Modeli” Ne Kadar?

“Paralı üyelik modeli” şimdilik 50 YouTube kalanında geçerli olacak ve bu kanallar için belirlenen üyelik ücreti ise aylık ve en düşük $1.99 olarak belirlenmiş.

Bir Sonraki Adım Ne Olacak?

YouTube’dan sızan bir diğer habere göre ise izleme başına ödeme yapma sistemi. Başka bir deyişle bir dönem oldukça popüler olan film kiralama sisteminin günümüz YouTube’una adapte olmuş hali diyebiliriz. İzleme başına ödeme sistemi ise izleyeceğiniz video sayısına göre ne kadar ödemeniz gerektiğini belirlenecek ve muhtemelen “paralı üyelik modeli”nden sonra YouTube’un “paralı üyelik modeli”ne alternatif olarak karşımıza çıkacak.

Elbette YouTube ücretsiz oluşu ve hemen hemen her kategoride video içermesi kullanıcıyı cezbetmeyi başarıyor. Youtube “paralı üyelik sistemi”ne geçtikten sonra kullanıcılardan ne gibi tepkiler alacak şimdiden kestirmek güç. Bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın

youtube,