YouTube: Şimdi reklamlar

Şimdiye kadar “korsan adası” muamelesi yapılan YouTube videoları reklam almaya başladı, olan düdük kadar pencerede video izleyen kullanıcıya oldu.

Tamam, peki, YouTube’un videolara reklam almaya başlaması aslında kullanıcı için çok da kötü değil. Çünkü bu yapılmadığı takdirde videolar telif hakkı ihlali dolayısıyla kaldırılıyor ve hiç izlenemiyor.

Ha bire dava edilmekten bıkan YouTube, sonunda firmaların kendi videolarının dijital parmak izini tanımasını sağlayacak “Video ID” sistemini medya şirketlerine duyurdu. Artık medya şirketleri kendi videolarını bulduklarında “İndirin bunu, pis korsanlar!” diye bağırmak yerine o videoyu izleyen insanlardan dolaylı yoldan para kazanmalarını sağlayan bir reklam veriyorlar. Reklam panelinin bir kenarında da, videonun aslında hangi şirkete ait olduğu yazıyor. Videoyu yükleyen kullanıcıya da “Yüklediğiniz X videosunun sahibi olan şirket, size videoyu yayınlama izni vermiştir,” şeklinde bir e-posta gidiyor. Böylece ne şiş, ne de kebap yanmış oluyor

Şimdilik YouTube videolarının çok küçük bir kısmında görülen reklamlar, Universal Music, Lionsgate, Electronic Arts ve ne şaşırtıcıdır ki YouTube’u çiğ çiğ yiyesi olan Viacom’un kardeş firması CBS’e ait videolarda uygulanıyor.

Türk kullanıcısının aklına da derhal “Benzer bir sistem memlekete zararlı olduğu düşünülen videolara uygulansa da şu site yasaklama olayı tavsasa,” fikri geliyor.

Bir cevap yazın

reklamlar, telif hakkı, youtube,