Yeni bir Türkçe arama motoru: ATTABOT

Yeni bir Türkçe arama motoru: ATTABOTHazırlıkları Amerika, İngiltere ve Türkiye’de iki yıldan fazla süren, dünyanın ilk kullanıcı sonuçlarıyla entegre çalışan arama motoru ve kişisel web portalı ATTABOT web adresinden yayına başladı. Arama işini bu işi en iyi yapan Google arama motoruna bırakan ATTABOT, eklediği diğer özelliklerle Türkiye’ye özel sonuçlar da gösteren yepyeni bir arama motoru yarattı.

ATTABOT’un Türkiye’de ilk kez sunduğu Haber Tarama servisiyle, ülkenin önemli haber kaynaklarını 15 dakikada bir güncellenen ATTABOT Haber sayfasından takip etmek mümkün. Türkçe-İngilizce Sözlük servisi için Redhouse Sözlük yayın hakları sahibi SEV VAKFI ile anlaşma yapan ATTABOT, arama sonuçlarında İngilizce sözlük sonuçlarını otomatik olarak gösteriyor.

Türk Dil Kurumu ile özel bir anlaşma yapan ATTABOT ayrıca yapılan her aramada aranan sözcüğün Güncel Türkçe Sözlük karşılığını da otomatik olarak gösteriyor. ATTABOT Türkiye’de içerik sağlayıcılarla yaptığı anlaşmalarla internet kullanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu bilgileri özel sonuç olarak göstererek en doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaştırıyor.

ATTABOT’ta arama yapıldığında, Google sonuçlarının yanında aynı kelimeyi arayan diğer ATTABOT kullanıcıları gösteriliyor. Böylece ATTABOT, kullanıcıları aradıkları kelimelerle hem ulaşmak istedikleri kişilere ulaştırıyor hem de aynı kelimelerle kendilerine ulaşılmasını sağlıyor. Ücretsiz yaratılan ATTABOT Hesabıyla kullanıcılar, internette kendilerine “dijiki” (dijital kimlik) oluşturabiliyor.

Kurumsal hesap oluşturmanın da mümkün olduğu portalda KOBİ’lerin firma web sayfalarını oluşturmaları ve seçtikleri kelimelerle firmalarının bulunmasını sağlamaları da mümkün. Bu yönüyle kullanıldığında ATTABOT, iş dünyasındakilerin internetin erişim gücü ve pazarlama zenginliğinden faydalanmaları için seçenekler sunuyor.

ATTABOT Arama’da aranan adresin haritada gösterilmesi, arama sonuçlarının kaydedilmesi ve diğer kullanıcılarla paylaşılması gibi diğer özellikler mevcut. AttaRez bölümüyle insan tabanlı arama motoru özelliği sunan ATTABOT rafine edilmiş sonuçları yine arama sayfasında listeliyor.

Yorumlar “Yeni bir Türkçe arama motoru: ATTABOT”

Bir cevap yazın

arama motoru, attabot, Türkçe arama motoru,