Yaşım büyüdükçe penisim de büyür mü?

Penis uzaması ve kalınlaşması mümkün mü?

Ben 18 yaşında bir gencim. Benim penisimin kalınlığı 7 santim. Bunun normal olduğunu düşünmüyorum. Hormonal tedavi görmem gerekir mi? Yaşım ilerledikçe penisimin kalınlığı artar mı? Bana lütfen yardımcı olur musunuz?

CEVAP: Değerli okurum, ergenlik çağından sonra penisin uzaması ve kalınlaşması son şeklini bulmuştur. 18 yaşında bir erkeğin yaşı ilerledikçe penis boyutlarında bir değişiklik olmaz. Penisinin kalınlığı normal boyutlarda olduğu için, hormonal tedaviye gerek yok. Ayrıca sana ve senin yaşındakilere şunu öneriyorum hep. Bu yaşta kafanızı bunlara takmayın, başınız hep aşağıya bakmasın! Kaldırın kafanızı, etrafınıza bakın; gezin, dolaşın, eğlenin, hayatın gerçeklerini görün, okuyun, dinleyin, izleyin ve bilinçli, duyarlı bir birey olun…

Küloduma dokunduktan sonra kan geldi

Küloduma dokunduktan sonra kan geldi!

SORU: Erkek arkadaşımla yüzeysel bir şeyler yaşamak istedik. Üzerimde iç çamaşırım dururken cinsel organıma dokundu. İlk başta bir şey yoktu ama sonradan kan gelmeye başladı. Kızlık zarının bozulma ihtimali var mı?

CEVAP: Değerli okuyucum, bana söylemek isteyip de söyleyemediğin bir şey var mı? Yani gerçekten de iç çamaşırın üzerinde miydi? Üzerindeyse sorun yok tabii ama eğer öyle değilse o zaman iş değişir… Bence içindeki kurt seni kemirip bitirmeden iyisi mi sen bir kadın doğumcuya git, böylece günlerin rahat ve mutluluk içinde geçsin…

Testislerimin biri büyük, bu beni çok korkutuyor…

SORU: Merhaba Figen hanım, benim sorunum testislerimde. Soldaki sağdekinden devasa büyüklükte ve bu beni çok korkutuyor. Penisim de sola yatık. Bu bir sağlık sorunu mu?

CEVAP: Değerli okurum, devasa büyüklükte demen biraz abartı geldi ama bir testisin diğerinden çok daha büyük olması normal bir durum değil. Hidrosel denilen testin etrafındaki zarların arasında su toplanması sebeplerden biri olabilir. Bu büyüme son zamanlarda ortaya çıktıysa hayatı tehdit eden bir tümör olma ihtimalide var. En kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurmanı öneriyorum.

Prezervatif sorun oluyor, o yüzden…

SORU: Kız arkadaşım ile defalarca korunmasız (prezervatifsiz) seks yaptık. Bunun yanlış olduğunu biliyorum ama prezervatif sorun oluyor; kayıyor vs. Seks öncesi enfeksiyon riskini azaltan yöntemler nelerdir öğrenmek istiyorum. Tuvalete çıkmak ya da seks sonrası hemen penisin sabunla yıkanması çözüm olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, kesinlikle olmaz. Sadece seks değil, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın tek yolu prezervatif kullanmaktır. Şunu herkes iyi bilsin: Penisi ya da vajinayı yıkamakla enfeksiyondan ko-ru-nul-maaaaz!…

Spirali çıkardıktan sonra gebelik olasılığı azalır mı?

SORU: Kolay gelsin Fign hanım. Benim cevabını merak ettiğim bir sorun olacak. Aydınlatırsanız çok sevinirim. Spiral kullanan bayanlarda çıkarıldıktan sonra hamile kalabilme oranının düşük olduğu söyleniyor. Bu doğru mu?

CEVAP: Değerli okurum, spiral kullanım esnasında ciddi bir sorun yaratmadıysa çıkarıldıktan sonra doğurganlık aynen geri döner, ancak kullandığın sürede geçen zaman, uzun süre kullandıysan, doğal doğurganlığını spiral kullanımından bağımsız bir şekilde azaltmış olabilir. Bunun dışında spiral kullanan bayanların çoğu spiral çıkarıldıktan sonra gebe kalırlar.

‘Bebeğimiz olmayacak mı’ diye düşünmek için çok mu erken sizce?

SORU: Sevgili Figen hanım. 4 yıllık evliyim ve her ayın 16/17’sinde regl oluyorum. 2-3 aydan beri korunmuyoruz, artık bebeğimiz olsun istiyoruz. Doğru zamanı nasıl yakalarım? Ayrıca ben çok stres oluyorum, ‘acaba bizim bebeğimiz olmayacak mı?’ diye. Sizce bunu düşünmek için çok mu erken?

CEVAP: Değerli okurum, gebe kalamamanın tanımı; düzenli olarak ilişkiye girilmesine rağmen bir yıl boyunca gebelik oluşmaması durumudur. 3 aylık süre sonunda bebek isteyen çiftlerin yalnızca % 40’ında gebelik oluşur. Sabretmelisiniz. Şimdiden gereksiz bazı tahliller yaptırmak yerine, haftada düzenli olarak iki ve ideal olarak üç kez beraber olarak her ay maksimum gebe kalma olasılığı olan yüzde 25’i yakalayabilirsiniz.

Kuruluk olduğu zamanlarda orgazm olamıyorum…

SORU: Merhaba doktor hanım, eşimle düzenli bir cinsel hayatımız var. Bu zamana kadar herhangi bir problemimiz olmadı ama son zamanlarda kendimde farklılık hissediyorum. Birleşme sırasında kuruluk hissediyorum ve kısa aralıklarla olan beraberlikten ilkinden sonra orgazm olmama gibi bir durum yaşıyorum. Ne kadar normal, ne kadar anormal bir durum bu bilmiyorum. Beni bu konuda acele olarak aydınlatırsanız çok sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, durumun gayet normal, ön sevişme yetersizse, cinsel heyecanın aynı partner ile olan ilişkide zamanla azalması, bazen de yaşın ilerlemesi sonucunda salgılar azabilir. Orgazm zorlaşabilir. Kayganlaştırıcı kremler, vazelin, Jel vs. kullanarak kayganlık sorununa çözüm bulabilirsin. Ön sevişmenin daha uzatılması da faydalı olacaktır.

Acıdan dolayı normal olan cinsel isteklerim de kayboldu!..

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. Ben 26 yaşında 8 aylık evli bayanım. Benim problemim cinsel ilişki sırasında çok acı hissetmem ve ilişkiye asla izin vermemem. Bu sebeple bu kadar süre içinde bu acı hissinden dolayı normal olan cinsel isteklerimde kayboldu ve biz bir şey yapamadık. Konuyu eşimle zamana bırakıp halledebileceğimizi düşündük ama olmadı. Benim size sormak istediğim, benim durumumdaki birini nasıl tedavi ediyorsunuz? Böyle durumlarda olan eşler olduğunu duyuyordum. Tedavi olan var mı? Bana ve eşime nasıl yardım edebilirsiniz, lütfen acil olarak cevaplar mısınız…

CEVAP: Değerli okurum, yapılması gereken ilk önce muayene olman, sorun bedensel mi ruhsal mı onu görmek, sonra buna göre de tedaviyi sağlamak… Bedenselse ameliyat, tedavi gibi yöntemler; ruhsalsa psikoterapi veya hipnoz uygulanabilir. Bu tip hastalar çok olup, başarı kesinkestir çünkü nedeni bulduktan sonra yok etmemek diye bir sıkıntı olamaz.

Meni vajinadan dışarı çıkıyor, neden böyle oluyor!

SORU: Sayın doktor hanım. 2 yıllık evliyim. Eşimle düzenli olarak ilişkiye giriyoruz. Ancak eşim boşaldıktan sonra meni vajinadan dışarı akıyor. Neden böyle oluyor?

CEVAP: Merak etme değerli okurum, bir tek sende olmuyor, tüm kadınlarda bu var. Vajina çıkmaz sokaktır. Bu sokağın çıkar bir yeri olsaydı bütün kadınlar, kızlar karın zarı iltihabından ölürlerdi. Vajinanın sonunda rahim var. Rahmin de ağzı kapalı. Yalnız spermlerin geçmesine izin veriyor. Meni ise bir madde. Orada duracak yeri yok ki! Geri gelmesi çok normal yani…

Bir cevap yazın