Yaratıcılığınızı geliştirmenin kolay yolları

Hayal gücünün geniş olması iş hayatında genellikle daha başarılı olunmasını sağlar. Özellikle yaratıcılığa bağlı bir işiniz varsa hayal gücünün önemi daha çok artar.

Yaratıcılık

Aslında herkes yaratıcılığa sahip fakat bazı kişiler için bunu ortaya çıkarabilmek çok zordur. Peki yaratıcı düşünceleri ortaya çıkarabilmek için neler yapılmalı? İşte yaratıcılığı harekete geçirmenin kolay yollarından birkaçı :

Yaratıcılık içinizde var buna inanın

Her şey önce inanmakla başlar. Önce kendinizi sonra çevrenizdekileri yaratıcı biri olduğunuza inandırın. Böylelikle çevrenizdeki insanlar da yaratıcı düşüncelerinize katkı da bulunacak ve kendinizi bu yönde geliştirmenizi sağlayacaktır.

Meditasyon yapın

Sizi dinlendiren, iç dünyanızdaki kötü düşüncelerin uzaklaşmasını sağlayan her neyse o sizin için meditasyon olarak kabul edebiliriz. Meditasyon kendinizi sıfırlamanızı ve zihninizde yenilenmeyi sağlar. Bunun için günde 5-10 dakikanızı ayırmanız size yetecektir.

Hayallerinizi kaydedin

Hayalleriniz yaratıcı düşüncelerin kaynağı olacak, sizi beklenmedik yönlere çekecek ve yeni şeyler keşfetmenizi sağlayacaklardır. Çoğu zaman yeni ürünler birilerinin hayalleriyle ortaya çıkar, verilen doğru kararlar hayaller göz önünde bulundurularak alınır.

Sonuç olarak; not defterinizi yanınızdan hiçbir zaman ayırmayın. Cep telefonlarımızın not defteri kısımlarını kullanarak günümüzde bunu başarmak daha kolay. Mutlaka hayallerinizi kayıt altına alın çünkü onlar bir gün harika fikirlere dönüşecek.

Seyahat edin

Gezmek, seyahat etmek, yeni yerler görmek muhakkak yaratıcılığa katkıda bulunur. Havaalanında ya da uçakta geçirilecek zaman, trenle yapılan yolculuk hayallerinizi ve kaleminizi kuvvetlendirecek, verimli düşünmenizi sağlayacaktır.

Yolculuk imkanı bulunmayanlar için ise mekan değişikliğini önerebilirim. Mobil dünyanın avantajlarını kullanarak zaman zaman ofisinizi bahçelere, parklara ya da kafelere taşıyabilirsiniz. Çevre değişikliğiyle, farklı ortamlarla düşünce gücünüz artacaktır.

Kendinize “Sanat günleri” düzenleyin

Sadece kendinize vakit ayırarak, kendiniz için sanat günleri düzenleyin. O gün hangi sergilere, konserlere gideceğinizi tek başınıza seçin. Hem eğlenebileceğiniz hem de sanatsal yönlerinizi geliştirebileceğiniz bu tür etkinlikler sizin için yararlı olacaktır ve bunun etkisini kısa süre içerisinde göreceksiniz.

Bir cevap yazın

hayal gücü, Yaratıcılık,