Yakalanan Chao sanal şemayı anlattı

Yakalanan Chao sanal şemayı anlattıTürk polisinin yıllardan beri peşinde olduğu ve beni FBI bile yakalayamaz diyen dünyaca ünlü Türk Hacker ChaO, sanal işleyişi Haber 7’ye anlattı.

Yaklaşık bir yıl önce okurlarımızdan aldığımız ‘banka hesabım bilgim dışında boşaltılmış’ tarzındaki mailler yoğunlaşmaya başlamıştı. Gelen mailleri değerlendirip konuyu araştırmayabaşladığımızda olayın boyutunun ne kadar büyük olduğunu ve uluslar arası bağlantılarının olduğunu gördük. Ve araştırdığımız konunun en önemli ayağı ChaO bugün yakalandı.

Bu yılın başında bir bankanın bankamatik kartları kopyalanıp müşterilerin hesapları boşaltılıyordu. Haber 7’ye hemen hemen her gün gelen şikayet maillerini araştırmaya başladığında olayın boyutunun ne kadar büyük olduğunu gördük. Biz ilk haberimizi yayınladıktan sonra, ‘sahte banka kartlarının nasıl yapıldığı, hesapların nasıl boşaltıldığı’ konusunda bize bilgi vereceğini söyleyen bir şahıstan mail aldık.

Kier kod adıyla bize ulaşan şahısla önce msn’de daha sonra da yüz yüze görüşerek sanal banka soygununu deşifre etmiştik. Geçtiğimiz yıl yakalanan Sadun Özkaya’nın yürüttüğü soyun işini Sadun Özkaya’nın yakalanmasından sonra ChaO’nun yürüttüğünü söyleyen Kier, sistemin nasıl işlediğini, kartların kopyalandığını bize tek tek aktarmıştı.

ChaO nickli Çağatay Evyapan’ı, bu kadar önemli yapan ne?

Kendisinin ve Emniyet’in vermiş olduğu bilgilerde Çağatay Evyapan dünya üzerindeki sanal suçlar ve sahte kredi kartı işlerindeki en önemli üç dört insandan birisi. ‘Sanal suçların bilirkişisi’ olarak da tanımlanan Çağatay Evyapar kendisinin de adının geçtiği yazı dizisinden sonra Haber 7’ye, sistemin nasıl işlediğine anlatmıştı.

“BİZ YÖNETİCİZİYİZ”

Bizimle mail aracılığı ile iletişime geçen ChaO sanal alemdeki insanların 7 grubu ayarıldığını ve Law Enforcers adını verdikleri birinci basamakta CIA‘nın parmağının olduğunu ve devamlı grubun içine sızma girişiminde olduğunu söylemişti. Kendilerinin ikinci basamakta yer aldığını söyleyen ChaO, kendilerinin sanal alemde yönetivi pozisyonunda olduklarını ve büyük alışverişleri için aracı olduklarını söylüyordu.

“Sanal Alem”deki en büyük Türk olan ChaO, yedi gruba ayrılan sistemi ve işlevliğini şöyle açıklıyor:

1. LE (Law Enforcers). Genelde FBI çalışanları Scene‘e sürekli olarak sızma görevi ile gelirler. CIA´de bu isin içersindedir fakat CIA benzeri kurum olan FBI gibi uzun ve karmaşık operasyonlar yapmaz. FBI operasyonları çok derindir, senelerce suçluların arasına girer ve onlarla beraber çalışırlar. Büyük paralarla operasyonları ve ajanlarını finanse ederler. CIA ise acelecidir. Daima hızlı ve toptan operasyonlar yapmaktadır. Operasyonlar genelde birçok ülkede aynı anda yapılır. Daima bir acele etme istekleri vardır. Örneğin; Shadow Crew Operation (Global), Lord Kaisersose Operation (Fransa) ve bunun takibinde ve neticesi olarak Maksik Operation (Antalya, Türkiye). FBI´ın ajanları kolay olarak anlaşılmaz fakat CIA ajanları bizler tarafından çok daha kolay olarak deşifre edilip Scene’den atılır. Tabii bu gurup´a Member ya da yöneticilerden yakalanmış ve LE tarafından ajan olarak tekrar aramıza gönderilmiş kişiler de dahildir. Biz bunlara RAT, PIG etc. diyoruz.

2. Bizler. Biz Scene´de yönetici konumlarında olan Scene Maker´lariz. Büyük alışverişler için Escrow hizmeti veririz (Alıcı parayı bize emanet eder, satıcı malı alıcıya teslim eder, her şey yolunda ise biz parayı satıcıya veririz. Bu güvenli alışveriş yöntemidir). Tabii bir insanin Escrow olabilecek kadar güvenilir olabilmesi için Yönetici olmasının dışında, Scene´e son derece hakim insan olması gerekmektedir. Çünkü çeşitli anlaşmazlıklar doğduğu zaman, tek karar hakki Escrow yapan kişidedir. Onun söylediğine Satıcı ve Alıcı uymak zorundadır. Ayrıca aramıza sızan ve/veya sızma görevi ile gelen kişilerin tespit edilmesi ve deşifre edilmesi bizim sayemizde olmaktadır. Scene´de öyle savaşlar var ki tahmin dahi edemezsiniz. USA normal hayattaki uyguladığı ´Game Book´u Scene´de de Gizli Servisleri ile uygulamaya çalışmakta fakat bizler tarafından oyunları bozulmaktadır. Oyun kurallarını daima bizler koyarız, diğer insanlar bu kurallarla Scene´de var olurlar.

3. Vendor´lar (Resmi Satici´lar). Herhangi sattığı bir şeyin ya kaynağı ya da resmi satıcısı. Vendor olabilmek için bizim onayımızdan geçmiş olması (sattıkları şeyleri inceler ve raporlar yazarız, uygun bulursak Vendor unvanı veririz) ve ayrıca alışverişleri bizim kontrolümüzde yapmayı kabul etmiş olmaları gerekmektedir.

4. Member´lar. Scene´de Vendor´lardan para ile ilgilendiklerini alıp kendi amaçları doğrultusunda kullanırlar. Alış verişler genelde bizim kontrolümüzde gerçekleşmektedir ve tüm anlaşmazlık ve problemlerde konu bize gelir ve biz çözeriz.

SANAL HIRSIZLAR AFRİKALI

5. Hırsızlar, dilenciler (Rippers, beggers). Bunlar yoğun olarak Morocco yada Afrika ülkelerindeki zencilerdir. Ayrıca birçok Avrupa ülkesinden ve ABD’den de gelmektedirler. Paraları yoktur, bin bir dil dökerek insanlardan bir şey alıp parasını ödemeden ortadan kaybolurlar. Bu nedenlerden dolayı Escrow yani alışverişlerin bizim kontrolümüzde olması hem satıcıların güvenliği hem de alıcıların güvenliği için çok önemlidir. Alici bir şeyi alıp kaybolmasının yanında satıcı da parayı alıp kaybolma riski bulunduğu göz önüne alınmalıdır ve bu yüzden escrow çok önemlidir.

6. Non-Verified Sellers. Bunlar hackerlerden, gizli guruplardan ve Resmi Vendor olmaya hak kazanamayan (kalite, tecrübe vs. konularda sınıfta kalan) insanlardan oluşmaktadır. Genelde Satıcı konumundadırlar. Birçoğu kendi güvenlikleri konusunda kendilerine yeterince güvenmedikleri ve yaşadıkları kötü tecrübelerden dolayı ve ayrıca başka nedenlerden dolayı Scene´de sessiz kalmayı tercih etmektedirler. Member´lar genelde bu tip insanlara güvenmedikleri için herhangi bir alışverişe girmezler. Bunlar yerine Verified Sellers olan Vendor´lara giderler. Bu guruptaki insanlar ile aşağıda açıkladığım ´Wanna Be´ler yoğun olarak çalışırlar çünkü ´Wanna Be´lerin gerçek Vendor´larla çalışması çok zordur.

7. ´Wanna Be´ler. ´Wanna Be´ler kendi yapmak istedikleri şeyleri satın almak için paraları yoktur. Kendileri bir sistem geliştirip bunu satma ya da kendileri kullanma becerileri söz konusu değildir. Genel karakterlerine bakıldığında ´hava atma´ meraklısıdırlar. Bu yüzden onlara ´normal insanlar´ çok kolay, bize ise çok zor ulaşabilirler. Bunlar bütün günlerini etraftan bilgi toplama ile geçirmektedir. Ve genel olarak 6.guruptaki insanlarla muhatap olurlar ve 6. guruptaki insanlar genelde gerçek kaynak değildir, başka kaynağın satıcılarıdır. ´Wanna be´ler genelde ufak tefek şeylerle uğraşmalarına rağmen bazen bilmeden çok ciddi bir gurup tarafından kullanılırlar, bunu kendileri dahi fark edemezler ve başları büyük belaya girer.”

(Haber 7)

Yakalanan Chao sanal şemayı anlattı için yorumlar “4”

 • reşit:

  helal sana chaO sen kimseye zarar vermemişsin zenginden alıp fakirlere yararın olmuş ve türkiyemizede zarar vermemiş ben devletin yerinde olsam sana madalya takardım bende bu kartları kullanmaktan 7 ay yattım ama herkes parasını almış ve şikayetçi yoktu ama 7 ay boşuna yatırdılar önemli değil vatan sağ olsun elbet bigün öne mimiz anlaşılır

 • Fa:

  Ben pc işinden hç anlamam şu meşaji bile zor yazıyorum ınsaatcym otoket kullanmyı bilmem netıce ne olursa olşun bu adam ışinn erbabi ıdeolojileri medenyet maskesi altnda şözde özgurluk wş geyiklerle tum dunyayi kana bulayan bı ulkenin sectgi insanlardn habersz beyınsiz halkını dolandran bu inşanı takdir ettm keske ordumuz dewletmz bu yetenkli adamdan ıştıfade etse NERDEee o kafa ama:-(

 • admin:

  @cumali

  beni yakalamaları zor, gerek yok zaten :) çünkü yıkıcı değilde yapıcı şeylerle uğraşmayı tercih ediyorum :)

  ben iyi olmaya çalışıyorum çok saol,

  kusura bakma uzun zamandır msn gibi sohbet araçlarından çok uzağım.inşallah sende iyisindir. unutmadım kimseyi ve unutmam. yakın zamanda askerliğim var. uzun zamandır tecilliydim zaten ama gitmeden bitirmem gerekenler var,o yüzden pek zaman ayıramıyorum aleme.inşallah tekrardan görüşürüz. kib

 • cumali:

  CemiL seni ne zaman yakalayacaklar en çok onu merak ediyom

  usta naber nasılsın valla sormuyon artık bizi =)

Bir cevap yazın

Çağatay Evyapan, ChaO, Türk hacker,