Yahoo’nun yeni partneri Google

Yahoo arama sonuçlarında Google reklamlarını gösterecek.

Yahoo, Microsoft’un olası satın alma ve yatırım teklifleri konusuna son noktayı koyduğunu söyledikten birkaç saat sonra Google’la anlaştı. Yapılan anlaşmaya göre Yahoo arama sonuçlarında Google’ın bazı reklam sonuçları gelecek.Google ve Yahoo arasında yapılan bu reklam anlaşması, Microsoft için bir bakıma yenilgi anlamına geliyor. Microsoft, Yahoo’nun tamamı ya da bir bölümünü satın almaya çalışarak online ortamda Google’la daha iyi rekabet etme planları yapıyordu.

Yahoo’dan gelen açıklamaya göre ilk 12 ay içerisinde bu anlaşmadan 250 ila 450 milyon dolarlık bir gelir bekliyorlar. Söz konusu anlaşma başlangıç olarak dört yıl için geçerli ve Yahoo isterse bunu altı yıla çıkarma opsiyonuna sahip.

Yahoo’dan gelen bilgilere göre firmanın Microsoft’la görüşmeleri sonlandırmasının en önemli nedeni Microsoft’un Yahoo’nun tamamını değil de sadece arama bölümünü satın almak istemesi.

Yahoo, Google’la yapılan bu anlaşmayla rekabet gücünü güçlendirmeyi ve mali anlamda önemli bir gelir elde etmeyi umuyor.

Bir cevap yazın