Yahoo Kullanıcıları Takip Edilmeden Arama Yapabilecek

Kongre üyelerinin, teknoloji şirketleri üzerinde ‘kişisel gizlilik’ konusunda vatandaş haklarının korunmasına yönelik mücadeleleri sonuç veriyor. Bu çerçevede Yahoo dün yaptığı açıklamada arama motoru üzerinde kullanıcıların hareketlerini takip eden sistemi isteğe göre devre dışı bırakacak yeni bir uygulamayı başlatacağını duyurdu.

‘Davranışsal Hedefleme’ olarak da bilinen teknolojiyle kullanıcıların ziyaret ettikleri web siteleri aracılığıyla tüketici eğilimleri tespit edilmeye çalışılıyor.

Yahoo, gerekli teknik düzenlemelerin bir kaç hafta içerisinde tamamlanacağı ve uygulamanın, ilan gösterilen diğer tüm Yahoo web sitelerine de yaygınlaştırılacağını duyurdu.

Yahoo, kullanıcılarının, web sitesi üzerindeki ‘kişisel gizlilik'(privacy center) başlığına tıklayarak uygulamadan çıkabileceklerini ve daha sonra eğilimleri doğrultusunda ilanlar yerine jenerik ilanlarla karşılaşacaklarını açıkladı.

Yahoo Stratejilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Anne Toth, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada kullanıcılarının güvenini sağlamanın şirket için taşıdığı önemi bildiklerini söyledi. Toth, daha önceki bir açıklamasında Yahoo’nun, kişilerin oturdukları bölgelerin sosyo-ekonomik yapılarının tespit edilmesi ve buna göre ilan stratejisinin oluşturulması için ‘davranışsal hedefleme’ teknolojisini kullandıklarını ifade etmişti.

Yahoo’nun, Cuma günü yaptığı duyuru, Kongre Enerji ve Ticaret Komitesi’nin geçtiğimiz ay ‘davranışsal hedefleme’ ve diğer online reklam uygulamaları konusunda gerçekleştirdiği oturuma cevap niteliğini taşıyor.

AOL ve Microsoft, kullanıcılarına yaptıkları aramaları takip eden uygulamalardan çıkabilme olanağını sunuyorlar.

Bir cevap yazın

arama motoru, Yahoo,