Web2PDF ile Web Sayfalarını PDF Olarak Kaydetme

İnternet geçmişimizi web2.0′dan önce ve web2.0′dan sonra olmak üzere iki döneme ayıracak olursak; önceki dönemde daha çok masaüstü odaklı bir bilgisayar kullanımının mevcut olduğunu görüyoruz.

Web2.0′dan sonraki dönemde yani içinde bulunduğumuz dönemde ise masaüstü programlarının ya da orada yaptığımız işlemleri sağlayan platformların tek tek internete dahil olduğunu görüyoruz. İşte bu çerçevede, web2.0 kavramından payını en çok alan servislerden biri de çevrimiçi dosya dönüştürmeyi sağlayan siteler olmuştur. Bu yazımızda internet sayfalarını PDF formatında almamızı sağlayan Web2PDF Online‘ı kısaca ele alacağız.

Web2PDF Online adındaki site herhangi bir web sayfasını hiçbir ek yazılıma muhtaç kalmadan internet üzerinden PDF formatında almamızı sağlıyor. Bu işlemi birçok masaüstü programla bile yapamazken Web2PDF zahmetsizce buna izin veriyor.

Servisin kullanımına dikkat çekecek olursak diğer Web2.0 sitelerde olduğu gibi ücretsiz ve fazla soruya tabi tutulmaksızın üye olmanız gerekiyor. Üye olmadan önce bir nokta daha; çevirme işleminin bir demosunu anasayfadaki Web2PDF ile Web Sayfalarını PDF Olarak Kaydetme butonuna tıklayarak görebilirsiniz. Üyelik sayfasından kaydımızı yaptırdıktan sonra kullanıcı adı ve şifremiz ile sisteme giriş yapıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada sarı alan içine alınmış bir adres çubuğu mevcut. Adres çubuğuna çevirmek istediğimiz sayfanın adresini kopyalamak ve “Convert to PDF” butonuna basmak yeterli olacak.

Web2PDF ile Web Sayfalarını PDF Olarak Kaydetme

Sarı alanın hemen yan tarafında ise boşluk ayarları var. Bu ayarlar tahmin ettiğimiz gibi oluşturacağımız PDF dosyasının kenar boşlukları değil. Bu boşluk ayarları yukarıdaki “Save page as PDF” resimli butondan kendi sayfamıza da yerleştireceğimiz butonun ayarları. Şöyle ki; kenar ayarlarını yaptıktan sonra Step1 çerçevesinin alt kısmında bulunan “Generate the Javascript” butonuna basıyoruz. Step2 çerçevesinden ise istediğimiz özelliklerde hazırlanan butonun kodunu alıyoruz ve kopyalıyoruz. Kopyaladığımız bu kodu da kendi sayfamızın istediğimiz bir köşesine yerleştiriyoruz. Ziyaretçiler bu butona demodaki gibi tıkladıkları zaman kodu yerleştirdiğimiz sayfaları PDF olarak kaydedebiliyorlar.

Bir cevap yazın