Virüsler de Seo kullanır

Virüs SeoMcAfee’nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı ‘Web’deki en tehlikeli arama terimleri’ listesinin içeriğindeki çoğu kelime gerçekten çok şaşırtıcı.

Bu listenin yayınlanmasından kısa süre öncede Panda güvenlik firmasının kötü amaçlı kod geliştiricilerinin arama motoru optimizasyon methodlarına yöneldiklerini ve kendi arama motorlarını bile yarattıklarını belirtmişti. McAfee’nin raporu ise sadece resmi arama motorlarını içeriyor.

Ekran koruyucu, müzik ve bedava sayısal müzik gibi indirilebilir içerik arayan kullanıcıların maruz kalacakları risk şimdi artışa geçmiş durumda.

Araştırma, ABD ve Google Zeitgeist’ten uluslararası aramalarda kullanılan 2600 popüler kelimeyi içeriyor. Herbir kelime için şirket, 5 arama motoru olan Google, Yahoo, Microsoft Live, Ask ve AOL’daki ilk 5 sayfalık sonuçları yani toplam 25 sayfayı inceledi. McAfee çalışması şirketin 2 bedava servisi olan SiteAdvisor (arama motoru linklerinin risklerini derecelendiren yazılım) ve Cybercrime Response Unit (kurbanlara finansal ve kanuni kurumlarla ilişki kurmada yardımcı olan bölüm) olanaklarını da kullandı.

Şirket, SiteADvisor tarafından tehlikeli (kırmızı ve sarı) olarak işaretlendirilen maddeleri saydı ve toplam sonuca böldü. Böylece, 2 numara elde etti. Tüm araştırmanın en tehlikeli sayfası ve 25 sayfalık sonuçların ortalama riski. Tüm sonuçlara bakıldığında ortalama riskin % 1,7 olduğu ve maksimum riskin de % 10 olduğu görülüyor. SiteAdvisor’ın takip ettiği riskler şunlardı : indirmeler (downloads), tarayıcı hataları (browser exploits), e-mail kayıt formaları ve abonelikten çıkma fonksiyonları, phishing, çok sayıda açılan popup’lar ve diğer riskli sitelere linkler.

Bu testlerin 1′inde ya da 1′inden fazlasında başarısız olan siteler, kırmızı not aldılar. kullanmadan önce ikaz veren siteler ise sarı işaretlendiler. Yeşil işaretleme ise risk taşımayan ya da riski çok düşük olan sitelere verildi.

Bu 5 arama motorunun güvenliklerinin birbirlerine göre karşılaştırılması da ilginç olabilirdi ama McAfee’nin araştırmasının bunu içermediği görülüyor. McAfee bu konuda şöyle diyor: Araştırma anahtar kelimelere odaklanmış durumda, arama motorlarını araştırmıyoruz. Tüketiciye bu araştırma sonucunda 1 basit sonuç vermek istiyoruz: Web önemli bir kaynak ama riskleri olduğunu anlamak lazım. Bu riskler popüler arama kategorilerinde bir kaç kat katlanıyor. McAfee, insanların araba sürerken risklerden nasıl kaçınıyorlarsa, internette gezinirken de öyle kaçınabileceklerini belirtiyor: Otoyolda araba sürerken nasıl kurallara uyarak riskleri azalatabilirseniz, internette de öyle.

Download Yaparken Dikkatli Olun

Bu araştırmanın en tehlikeli kelimeleri download ile ilgili terimler. Örneğin bütün dünyada en tehlikeli kelimelerden birisi “lyrics”. Bu kelime ABD, Kanada, Hollanda ve Yeni Zelanda’da en tehlikeli ilk 10 arasında yer alıyor.

ABD’de, en tehlikeli arama kelimeleri % 20.7 ortalama risk puanı ile “free music downloads”, % 16,7 ortalama risk puanı ile “game cheats”, % 16,1 ile “word unscambler” ve sonra % 14,8 ile “lyrics”.

Araştırmanın daha ileri safhasında McAfee ile Hitwise birlikte çalıştılar ve risk düzeyini tek tek kelimelerden kategorilere doğru taşıdılar. Buna göre en riskli kategori ortalama risk puanı % 34,4 ile “screensavers,”, % 6,8 ile “free games”, % 3,1 ile “work from home”, % 2,4 ile “Rihanna”, % 1,9 ile “Wekbinz”, % 1,5 ile “powerball” ve % 1,2 ile “iPhone” ile “Jonas brothers”.

Dünya genelinde en kötü risk puanına % 7,3 ile “free” siteler ve % 5,1 ile “lyrics” siteleri.

Rapor, kötü kod geliştiricilerin, download ile ilişkili kelimeleri hedeflediğini gösteriyor. Raporda bu şöyle belirtiliyor:

Siber suçluların kullandığı bir anahtar araç, kurbanlarına, içinde kendi kötü amaçlı kodlarının ilave edilmiş olduğu, bir bilgisayar dosyası ya da yazılımı yüklettirebilmektir. Kötü amaçlı kod yaratıcıları artık günümüzün olaylarından yararlanıyorlar. Rapor bunu şöyle açıklıyor :

Hacker’lar büyük sayıda kurbanı çekebildikleri zaman en büyük başarıyı elde etmiş olurlar. Bunun bir yolu, mevcut olayları takip eden büyük sayıdaki kalabalıkları hedeflemektir. Yani ünlü kişiler (artist ya da şarkıcı), doğal afetler, tatiller ya da popüler müzik etkinlikleri. Rapor korunma yollarını da şöyle not ediyor:

En iyi korunma yolu, bilgisayar güvenliği yazılımı kullanmak ve bunu da güncellenmiş durumda tutmaktır. Bu arada McAfee SiteAdvisor software benzeri bir güvenli arama aracı da kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

güvenlik, seo, virüs,