Viral video oluşturma sanatı

Viral, gizemli ve herkesin aradığı konu. Virüs gibi yayılmasından dolayı Viral adını alan içerikler hayatımıza video ile yer etti. İnternet’in yaygınlığının artmasıyla birlikte daha da fazla kişiye ulaşan viral içeriklerde başarıya nasıl ulaşıldığı yapılan araştırmaları sizin için derledik.

İşin teknik kısmından çok sanat kısmına ağırlık verildiği gözlemlenen virallerde, tüketicileri birer alışveriş robotu olarak görmektense insani duygularından yakalayan ekiplerce hazırlanıyor. Ancak virallerin elbette teknik verilerle açıklanan kısmı da var.

Viral video

Viral videoların teknik ve sanatsal kısmına göz atalım..

Viral videolar hakkında teknik bilgiler

En çok izlenen viral videoların incelendiği araştırmalara göre, bu videoların viral olmasını sağlayan unsurlar şu şekilde sıralanıyor;

1. Süre: Videolar, ne kadar eğlenceli ya da ne kadar duygusal olursa olsun, belli bir müddet sonra izleyicide dikkat dağınıklığı, dolayısıyla adapte olamama gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bu nedenle viral videoların yüzde 60’ı 3 dakika veya daha kısa sürede sonra eriyor.

2. İroni: Sosyal konuları, gündelik yaşantıdan kesitleri, yani toplumda sıkça rastladığımız durumları ironi yoluyla eğlenceli, duygusal, şaşırtıcı bir şekilde aktarabilmek, en çok izlenenler arasında yer almanın anahtarlarından biri… Seçilen videoların yüzde 90’ı bu özellikleri taşıyor.

3. Başlık uzunluğu: Kısa başlıklar videoların içeriği hakkında kısmen bilgi verirken gizemini korumasını da sağlıyor. Seçilen video başlıklarının yüzde 75’i 3 veya daha kısa sayıda kelimeden oluşuyor.

4. Güldürebilmek: Gündelik hayat yeterince stresliyken elbette en çok tercih edilen videolar güldüren videolar oluyor. Seçilen virallerden yüzde 30’u eğlenceli videolar olarak belirtiliyor.

5. Yetenek: En çok izlenen viral videolar arasında şarkı söylenen, dans edilen ya da değişik performanslar sergilenenler yüzde 30’luk bir dilime sahip…

6. Müzikal kalite: Videoları çoğu zaman dayanılmaz hale getiren ve defalarca izlenmesini sağlayan seçilen müzikler olabiliyor. Videoda duruma uygun müzik seçimi çok önemli. En çok izlenen viral videoların yüzde 60’ında müziğin etkisi gözlemleniyor.

7. Sürprizleri kim sevmez?: Videolarda beklenmedik anlar, beklenmedik davranışlar videonun temposunu korumasını hatta tempoyu hızlandırarak tekrar izleme isteğini körüklüyor. Söz konusu videoların yüzde 50’si sürprizler içeriyor.

8. Genç kitle: Viral videoların yüzde 35’inde 18 yaş altıki kişilerin rol aldığı görülüyor. Hatta viral videoların yüzde 20’sini 10 yaş altı grubun yer aldığı videolar oluşturuyor.

New York Times’ın en çok satanlar listesindeki yazarlardan Jonah Berger, “Biz reklamları dinlemeyiz; sosyal bağlantılarımızı dinleriz” diyor ve ekliyor “Bu bağlantılar, basmakalıp reklamcılıktan çok öte bir durumu beraberinde getiriyor.” Reklam sektörünün tüm dünyada virale yönelmesinin en önemli sebebi belki de bu bakış açısı…

Bir cevap yazın

viral,