Video pazarlamanın temel dinamikleri

Video pazarlama, internet dünyasında yıldızı en hızlı yükselen alanlarından biri. Video pazarlamanın bir çok farklı modeli olsa da en etkili olan yöntemin “video içerik üreticiliği” olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz diye düşünüyorum.

Video pazarlama

Video pazarlama yaparken aşağıdaki maddeleri aklımızın bir tarafında tutmak, başarıya ulaşma ihtimalimizi artıracaktır.

1- Videonuzu tasarlarken “hızlıca paylaşılabilir” olmasına özen gösterin.

Video içerik üretmek zor bir şey bunu biliyoruz. Daha zor olan şey ise her gün onlarca video izleyen internet kullanıcılarının sizin içeriğinizi izleyip paylaşmayı sağlamak. Bu nedenle kendinize “izleyenler bunu neden paylaşsın” sorusunu sorun. Bunun cevabını kendinizde bulmanız bir ihtimal ama daha önemlisi hedef kitlenize sormanız, cevabınız onlarda gizli.

2- Video platformlarının misyonlarına göre çalışmanızı özelleştirin.

Her video platformunun olmasa da bazı platformlar kendine has özellikler ve misyonlar barındırır. Daha iyi bir yayılım için bu detayları dikkate almanız faydalı olacaktır. Örneğin çalışmanızı anlamlı bir şekilde 59saniye olacak şekilde düzenleyip bu video sitesinde de paylaşılabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

3- Hikayenin gücünü kullanın

İçeriklerinizde giriş, gelişme, sonuç gibi bölümler barındırın. Hatta içeriğinize göre bir kahraman bile belirlemeniz faydalı olabilir. İzleyicilerin kafa yoracakları tek şey çalışmanın ne kadar güzel olduğu olsun. Hikayeye kapılıp her şeyi anlamalarını sağlayın.

4- İçeriğiniz sayesinde izleyiciyi kahramanlaştırın, onlarla etkileşime geçin.

Herkesin küçüklükten gelen bir “kahraman olma” hayali vardır. İçeriğiniz sayesinde onlara kendini kahraman gibi hissettirebilirsiniz. Bu sayede birebir etkileşim kurmuş olur ve en hızlısından paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

5- Videonuda duyguları kullanın

Duygular, insanları harekete geçirir. Video içeriğinizin bir duygusunun olması paylaşılma ihtimalini arttırır. Mutluluk, hüzün, korku, şaşırmak gibi duyguları mutlaka kullanın.

6- Kısa video içerikler her zaman daha iyidir

İnternet dünyası bir şekilde “hızlı” dünya olarak algılanıyor. Kimse, herhangi bir şeye fazla zaman harcamak istemiyor. Bu nedenle çalışmalarınızı kısa tutun. TED videolarını düşünün, o kadar büyüleyici hikayeleri, yaşanmışlıkları ve duyguyu maksimum 15 dakikada verebiliyorlarsa bu konuda oturup düşünebilir.

7- Başlangıç güçlü olmalı

Başlangıcınız ne kadar güçlü olursa sonrası da o kadar etkili olur. Düşünün, Beyazıt Öztürk Candan Erçetin atışmaları çok güçlü başlayıp daha sonra yayılmamış mıydı? Buna benzer çok örnek var. Kısa ama güçlü bir ilk çalışma ile içerik dünyanızı değiştirebilirsiniz.

8- Aramanın gücünü hafife almayın

Paylaşılabilir bir şey yapıyorsunuz, arama sonuçlarında da bulunabilecek şekilde bir çalışma yapmak size çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Bu nedenle çalışmaların isimleri, açıklamaları ve etiketleri her zaman oldukça önemlidir.

9- İçeriklerinizi beslemeyi unutmayın

Yeni bir içerik stratejisi bir yangın başlatmak gibidir. Ateşiniz güçlü değilse kendiliğinden sönecektir. Bunun önüne geçmek için içeriklerinizi farklı kanllarla, reklam harcamalarıyla ve fenomenlerle (hedef kitlenize uygun ve anlamlı işbirlikleri) desteklemeniz faydalı olacaktır. Bu sayede yangını daha güçlü hale getirebilirsiniz ve sonrasında yapmanız gereken şey yangını ayakta tutmak için yeni şeyler (yeni içerikler) atmak olacaktır.

Bir cevap yazın

reklam, Video pazarlama,