Vali Mutlu’dan 1 Mayıs açıklaması

Vali Mutlu'dan 1 Mayıs açıklaması

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bugün Taksim civarında yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı.

Vali Mutlu, “Bugün 1 Mayıs’ı neşe dolu bir gün olarak kutlayabilmeyi arzu ediyorduk.
Bu maksatla da çağrılarımızı ve Taksim’de fiziki koşullar nedeniyle miting yapılmasının mümkün olamayacağını pek çok kez ilgililere aktardık. Ağırlıklı olarak marjinal grupların kendisini gösterdiği bir günü yaşadı” dedi.

İşte Vali Mutlu’nun konuşmasından satır başları…

Beklediğim özelliklerde sağ duyulu aklı selim emekçilerimiz Taksim Meydanı‘na gelmediler. Söylediğim gibi marjinal grupların çeşitli olaylara sebebiyet verecekti. Herkese teşekkür ediyorum. Bu on binlerin yüz binlerin çıkıp kutlama yapılan meydandı ama çeşitli nedenlerden dolayı bunu engellemek zorunda kalmıştık. Radikal grupların alana ulaşma yollarında güvenlik güçlerimizle çatışmalarıı gördük. Sayıları 3000-3500 civarında değerlendirdiğimiz küçük marjinal gruplar, Taksim civarındaki bölgelerinde ağırlıklı olmak üzere güvenlik görevlililerimiz barikatlaarını geçmeye çalışmışlardır. Ellerinde taşlı molotofkokteylli kişiler vardı.

22 POLİS VE 3 SİVİL YARALANDI

Güvenlik görevlilerimiz tedbirleri harfiyen uygulamıştır. 22 polis memurumuz yaralanmmıştır. Bir tanesi beyin tramvası nedeniyle ameliyata alınmış ve şu anda yoğun bakımda tedavisi gerçekleştirilmektedir.

17 personelimiz tedavileri yapılarak hastanelerden taburcu olmuştur. Yaralanan sivil vatandaşlarımız da olmuştur. Malesef bu mücadeleler sonuncunda, emniyet güçlülere yapılan saldırılar sonucunda siviller de yaralanmıştır. 3 vatandaşımızdan biri ameliyat edilmiş şuan da hastanede yatmaktadır. Marjinal grupların taşlaması sebebiyle hastanede yattığı bilgisi elimizdeki net bilgiler arasındadır.

Ne şekilde yaralandıkları konusuyla ilgili çalışamalrımız devam etmektedir. Farklı marjinal grupların olduğunu saptamış durumdayız. Kendilerine sağlık diliyorum ancak kendi attıkları taştan dolayı yaralandıklarını da biliyorum.

Su ve gaz kullanılarak fiziksel şiddet kullanmadan olay yerinden uzaklaştırmaya özen gösterilmiştir.

Sabah saat 7:30’dan itibaren gerçekleşen bu olayları hiç arzu etmezdik. Pek çok marjinal gurubun pek çok ilçelerden Taksim’e çıkmak için gelmiştir.

Beklenenden daha rahat ve arzu edilmeyen 1 Mayıs gerçekleşmiştir. Tedbirlerimizi çok tedbirli ve dikkatli uygulayacağımızı belirtmiştik.

KADIKÖY’DE HİÇ OLAY OLMADI

Kadıköy’de yapılmış olan yasal izinli kutlamalarda 5 bin vatandaşımız yer almış ve hiç bir sıkıntı olmamıştır.

Netice itibariyle Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarımızı çelenk koyma ve Kazancı Yokuşu’ndaki geleneksel kutlamaya izin verdik.

İSTANBULLULARDAN ÖZÜR DİLİYORUM

Bütün bayramlar birliliğe, mutluluğa ve neşeye neden olsun diliyoruz. Kararlığımızı göstermek zorunda kaldık. Yaralanan herkes için üzüntümüzü dile getirmek istiyorum.

Başta ulaşım, transfer ve güvenlik konularıyla ilgili bu bahar gününü bayram gününü evlerinde geçirmek zorunda kalan gelen değerli İstanbullulardan özür diliyorum.

22 bin polis memurumuz vardı. Bunların 2 bin 600 civarı polis il dışından gelmiştir.

En son Taksim’i kaçacağız. Değerlendirmelerimiz var. O değerlendirme sonucu Taksim trafiğe açılacak.

72 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Vali Mutlu, İstanbul genelinde 72 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Bir cevap yazın

1 Mayıs, istanbul, Taksim Meydanı,