Üstümüzde pantalon varken 4 kez boşaldı!

Pantolon varken boşaldı, hamile kalır mıyım?

Yanlışlıkla sperm yuttum

Üstümüzde pantalon varken boşaldı, acaba hamile kalır mıyım?

SORU: Merhaba Figen hanım. Ben 18 yaşında bir genç kızım. Altımda pantolonum varken (erkek arkadaşımın da vardı) erkek arkadaşım üzerime 4 kez boşaldı. Hamile olma ihtimali var mı? Ayrıca benim adetimin 4. günüydü. Teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum. Spermlerin kıyafetleri aşıp gebelik oluşturabilme yetenekleri yoktur. İkinizin de endişelenmemenizi tavsiye eder ve biraz bilgilendirici yayınlar okumanızı ya da hemen hemen bütün bilgileri bulabileceğiniz internet gibi teknolojilerden yararlanmanızı şiddetle öneriyorum.

5 yabancı uyruklu kadınla oldum, hastalık geçer mi?

SORU: Figen Hanım. Ben arka arkaya 5 tane yabancı uyruklu hayat kadınıyla yattım. Acaba hastalık geçer mi?

CEVAP: Değerli okurum. Birlikte olduğun kişinin cinsel kimliği ve milliyeti ne olursa olsun korunmasız ve çok eşli ilişkilerde cinsel yolla bulaşan hastalık riski çok daha yüksektir.

Alkol ereksiyonu olumsuz etkiler mi?

SORU: Merhaba Figen Hanım. Benim bundan önceki ilişkilerimde kesinlikle böyle bir sorunum olmadı. Sorunumsa kız arkadaşımla ilk kez ilişkiye girecektik ve bende ereksiyon problemi oluştu ve yaklaşık 9-10 saat devam etti. Sebebini öğrenmek istiyorum. Ayrıca ilişkiden önce alkol almıştım. Alkolün ereksiyonu olumsuz yönde etkiler mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Sevgili okurum. Aşırı alkol stres ve heyecanın ereksiyonu olumsuz etkilediği bilinmektedir. Büyük bir ihtimale ereksiyon olamamanın sebebi alkol… Meraklanacak bir durum değil.

Adetlerim düzensiz, hamile kalır mıyım?

SORU: Merhaba doktor hanım. Benim sorum şöyle: Adetlerim çok düzensiz. Çocuk zahibi olmayı düşünüyorum. Bu hamileliği zorlaştırır mı? Acele cevap yazarsanız çok sevinirim. Teşekkürler…

CEVAP: Değerli okurum, genç ve çocuk isteyen çiftlerin hamile kalabilmesi için özellikle yumurtlama dönemine denk gelmek üzere haftada 3-4 kez birlikte olmaları gebelik şansını arttırır. Adet düzensizliği yumurtlama dönemini saptamak yönünden sorun yaratabilir. Ayrıca yumurtlama olmadığı anlamına da gelebilir. Adet başında yapılacak hormon çözümlemesi ve seri
ultrasonografik izlemelerle bu sorun konusunda kesin tanıya gidilebilir.

Doğum kontrol hapı anne sütüne geçer mi?

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. Ben emziren bir anneyim. Doğum kontrol hapını ne zamandan itibaren kullanabilirim? Emzirmek ne zamana kadar korur? Ayrıca doğum kontrol hapı süte geçer mi?

CEVAP: Değerli okurum, bir anne bebeğini emziriyor ve bebeğine yeterince süt verebiliyorsa bu mekanizmayı koruyan prolaktin hormonu yumurtlama süresini uyaran hormonları baskılayarak gebelikten korunma sağlayabilir. Süt miktarında azalmalar ve emzirme sayısında düzensizlik varsa koruyuculuk her zaman geçerli olmaz. Yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları ile korunma sağlanabilir. Aslında kombine doğum kontrol haplarında içerisindeki hormon oranları göz önünde bulundurularak süte geçmesi halinde bebeğe bir zarar vermediğini gösteren pek çok çalışma yayınlanmıştır.

Hamilelik testi negatif çıktı, erken mi yaptım?

SORU: Figen hanım öncelikle verdiğiniz bu aydınlatıcı bilgiler için size teşekkür etmek isterim. Benim sorunum adetimin 6 gün gecikmiş olması. Hamilelik kuşkusuyla idrar testi yaptırdım. Sonuç negatif çıktı. Kasıklarımda ağrı, göğüslerimde büyüme var. Testi erken mi yaptırdım?

CEVAP: Değerli okurum, adetinin 6 gün geçmesi korunmadan yapılan bir ilişkide söz konusu ise gebelik anlamına gelebilir. Bunun dışında hormonal düzensizliğe ya da yumurtalık kistlerine bağlı olarak da adet gecikmesi olabilir. İdrar testleri her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Kesin tanı için mutlaka kanda gebelik testi yaptırmak gerekir.

Çocuk için fazla zamanımız kalmadı diye düşünüyorum

SORU: İyi günler doktor hanım. Ben 13 yıldır evliyim. Ben 31 eşim 49 yaşında. 10 yıl önce hamile kaldım fakat kürtaj olmak zorunda kaldım. 4 yıldır korunmasız ilişkiye girmemize rağmen çocuğumuz olmadı. Yapılan testlerde ikimizde de probleme rastlanmadı. Hamile kalamamamın sebebi sizce ne olabilir? Sizin tavsiye edeceğiniz bir test var mı? Lütfen yardımcı olun. Çocuğumuzun olması için fazla zamanımızın kalmadığını düşünüyorum…İlginize şimdiden teşekkür ederim…

CEVAP: Değerli okurum, stres vb. nedenler bile gebeliği etkiler. Sana test önermek yerine eşinle birlikte bir infertilite merkezine müracaat etmenizi öneririm. Ayrıca senin düşüncenin aksine fazla zamanınızın kalmadığını da düşünmüyorum.

Kendimi yorgun ve halsiz hissediyorum, nedendir?

SORU: Adet düzensizliği şikayeti ile doktora gittim. Doğum kontrol hapı verdi ve adetlerimi düzenleyeceğini söyledi. İlacımı kullanıyorum ancak kendimi halsiz ve yorgun hissediyorum.Bunlar hamilelik belirtisi de olabilir mi? Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, doğum kontrol hapları adet düzensizliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. İlk aylarda ilaca bağlı yorgunluk, halsizlik, bulantı olabilir. Hamile olma olasılığın ilaçları düzenli kullanman durumunda yoktur.

Fazla yapmanın kalbe bir zararı var mıdır?

SORU: Merhabalar doktor hanım. Benim sorum şu; erkeklerde aşırı kendini tatmin etmenin kalbe veya bir başka yere zararı var mı? Günde kaç kez yapmamızı önerirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, kendini tatmin etmek cinsel tatmin amaçlı yapıldığı için; önerebileceğim standart bir sayı yoktur. Ayrıca kalbe, beyine karaciğere ya da vücudun başka bir bölümüne herhangi bir zararı yoktur.

Penisim yukarı değil de yüzüme doğru kalkıyor!

SORU: Ben 18 yaşındayım. Penisim sola doğru eğik ve yatar konumdayken sertleştiğinde yukarı doğru kalkmıyor. Yüzüme doğru ve sola doğru nerdeyse, büyük açıyla dümdüz yüzüme doğru kalkıyor. Ne yapmalıyım? Aileme de söyleyemiyorum…

CEVAP: Değerli okurum, herkesin penis şekli aynı değildir. Penis eğriliği ile ilgili ciddi bir sorunun olduğunu düşünmüyorum ama emin olmak için bir üroloji uzmanına muayene olmanı öneririm.

Kendini tatmin kıllanma sorunu yapar mı?

SORU: Figen Abla kolay gelsin. Ben 18 yaşındayım. Kendimi tatmin etmeye çok erken bir yaşta başladım. Bu aşırı kıllanmaya sebep olur mu çok merak ediyorum. Acele cevap yazarsan çok sevinirim. Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, erken yaşta kendini tatmin etmenin, beden gelişiminin ve kıllarının uzamasının da aynı hızla olacağı anlamını taşımaz.

Bir cevap yazın

Adet düzensizliği, ereksiyon sorunu,