UEFA kararını verdi

Türk futbolunda deprem…

UEFA Disiplin Kurulu; Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili kararını verdi. UEFA; Fenerbahçe’ye 1 yılı ertelemeli 3 yıl, Beşiktaş’a ise 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verdi.

UEFA Disiplin Kurulu, önce Beşiktaş ile ilgili kararını açıkladı. Beşiktaş’ı 1 yıl boyunca Avrupa kupalarından men eden UEFA Disiplin Kurulu; Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu ile ilgili olarak ise ek rapor istedi. Beşiktaş, 3 gün içinde UEFA Tahkim Kurulu’na giderek kararın ertelenmesini talep edecek. Buradan sonuç alamaması durumunda da süreci Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) taşıyacak.

Beşiktaş Kulübü’nden Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklama şöyle:

“UEFA Disiplin Kurulu’nun 25.06.2013 tarihinde açıkladığı kararına göre; Beşiktaş Profesyonel Futbol Takımı, 2013-2014 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’ne katılamayacaktır. UEFA 54. Maddesi uyarınca bu karara itiraz yolu açıktır. Şirketimiz UEFA disiplin kurulunun bu kararına, 3 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahip olup, bu hakkını kullanacaktır.”

FENERBAHÇE’YE 2+1 YIL MEN
Bu karardan 20 dakika sonra da Fenerbahçe hakkındaki karar verildi.

UEFA Disiplin Kurulu, Fenerbahçe’yi 2+1 yıl Avrupa kupalarından men etti. Yani 2 yıl men cezası alan Fenerbahçe, 5 sene içerisinde benzer bir problem olması durumunda 1 yıl daha Avrupa kupalarına katılamayacak. Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, Cemil Turan, İlhan Ekşioğlu ve Ali Yıldırım hakkında ise ek rapor istendi.

Fenerbahçe Kulübü’nden Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklama şöyle:

UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu’nun bugün tarafımıza ulaşan kararında; Kulübümüzün hak kazanacağı müteakip 3 sezon için UEFA müsabakalarından men edildiği, ancak 3. sezonun 5 yıllık sınama dönemi için ertelendiği tebliğ edilmiştir. Karara ilişkin olarak UEFA Tahkim Kurulu’na gerekli itiraz başvurusu yapılacaktır. Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım ile ilgili dönemdeli Kulüp Yöneticilerimiz Sayın Mehmet Şekip Mosturoğlu, Sayın İlhan Yüksel Ekşioğlu, Sayın Alaeddin Yıldırım ve Sayın Cemil Turhan hakkında ise Disiplin Müfettişinin ek rapor sunmasına karar verildiği bildirilmiştir.

UEFA “RESMEN” AÇIKLADI
UEFA, Disiplin Kurulu’nun Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili verdiği kararı resmi sitesinde yayınladı:
Beşiktaş, 2013/14 sezonu için UEFA Avrupa Ligi’ne katılmaya uygun değildir.

Fenerbahçe, 2013/14 UEFA Şampiyonlar Ligi sezonu da dahil olmak önümüzdeki üç yıl UEFA kulüp organizasyonlarından çıkartılmıştır. Üçüncü sezon yasağı, beş yıllık bir süresi ile ertelenmiştir.

Tüm kulüpler UEFA Tahkim Kurulu’na itiraz etme hakları bulunmaktadır.

Ayrıca, Fenerbahçe ve Beşiktaş, kişilerle ilgili olarak Disiplin Kurulu, bazı ek bilgilerin alınması ve daha ayrıntılı olarak kişilerin farklı konumları nedeniyle toplanacak ve karar verecektir.”

Bir cevap yazın

beşiktaş, fenerbahçe, UEFA,