Türkiye Google, Twitter ve YouTube’dan içerik kaldırma taleplerinde dünya birincisi

Bu sene oldukça yoğun maruz kaldığımız internet sansürleri dolayısıyla Twitter sayesinde tanıştığımız ve şirketin şeffaf olma adına kaldırma talebi gelen hesap ve tweet’leri içeren her türlü hukuki belgeyi ve kararı yayınladığı Chilling Effects, Nisan-Haziran döneminde Twitter, Google ve YouTube içeriklerinin kaldırma taleplerinin geldiği ülkeleri açıkladı.

Her ne kadar teknoloji şirketleri dönemsel olarak yayınladıkları şeffaflık raporlarında hükümetlerden gelen içerik kaldırma taleplerine yer verse de Chilling Effects’in yeni yayınladığı rapor son üç aylık süreçteki sansür hareketlerini gözler önüne seriyor.

Raporun en dikkat çekici tarafı ise bu sürede gelen dünyadaki 56 içerik talebinin 36′sının Türkiye’ye ait olması. Diğer bir deyişle Türkiye içerik kaldırma taleplerinde dünya birincisi.

Bu 56 adet içerik talebinin 6′sı Google, 5′i YouTube, 46′sı Twitter‘a gelen mahkeme kararlarını kapsıyor. Bu talepleri interaktif bir harita üzerinde de gösteren Chilling Effects sansürün ülkelere dağılımını yansıtıyor.

Ancak haritada YouTube taleplerinin gösterilmediğini hatırlatmakta fayda var. Ülkelerden gelen taleplerinin bir kısmını DMCA telif hakları sebebiyle olduğunu da belirtelim.

sansür harita

36 içerikle başı çektiğimiz raporda bizi en yakından izleyen 5 taleple Pakistan. Ayrıca haritada ülkelerin üzerine geldiğinizde bu taleplere ait mahkeme belgelerini de şeffaf bir şekilde görebiliyorsunuz. Örneğin İstanbul üzerine geldiğimizde karşımıza çıkan bir belge Küçükçekmece 5.Sulh Ceza Mahkemesi’nin ses kayıtları dolayısıyla bir Twitter hesabının engellemesini kapsıyor. Harita üzerindeki diğer noktalara tıklayarak diğer kaldırma taleplerini de detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Google, içerik kaldırma, youtube,