Tüketici Yasası yürürlüğe girdi, gözler BDDK’da

Tüketici Yasası yürürlüğe girdi, gözler BDDKTüketici Yasası bugün yürürlüğe girdi. Gözler bankaların hangi hizmetlerden ücret alınacağını belirleyecek olan BDDK’ya çevrildi.

Vatandaşa önemli haklar getiren yeni Tüketici Yasası bugün yürürlüğe girdi. Yasa ile bankaların vatandaşı çileden çıkaran ücret ve komisyonlarına neşter vurulacak. Hangi hizmetlerden ücret, komisyon ve masraf alınacağı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenecek. BDDK, bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Ücret ve komisyonlara ilişkin liste yakında açıklanacak. Bu nedenle BDDK’yı radarına alan vatandaş, tüketiciden yana tavır alınmasını istiyor.

65 HAKSIZ ÜCRET BİTSİN

Bankaların uyguladığı 65 kalem ücret, komisyon ve masrafların büyük bölümüne son verilmesini isteyen vatandaş, ücret tespiti yapılırken de mutlaka tüketicilerin korunması gerektiğini ifade ediyor. En çok tüketici şikayetine konu olan ücretlerin başında, kredi kartı kart aidatı ve kredi kullananlardan alınan dosya masrafı geliyor. Yıllardır bu konuda bankalar dava yağmuruna tutuluyor ve genellikle kazanan vatandaş oluyordu. Bu arada geçmiş dönemde alınan ücretler içinde düzenleme bekleniyor.

İŞLETİM ÜCRETİ GERİ VERİLSİN

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, bankaların müşterilerinden aldığı hesap işletim ücretinin kaldırılması ve bugüne kadar alınan bu ücretlerin hak sahiplerine iade edilmesi gerektiğini kaydetti. Palandöken, özellikle telefon ve internet abonelik sözleşmelerinin de kısaltılmasını istedi.

Yorumlar “Tüketici Yasası yürürlüğe girdi, gözler BDDK’da”

 • tüketici:

  BDDK ücretleri belirlemediği için şuanda itibaren bankaların aldığı ücret tamamen hukuksuz. Çünkü kanunda ücretleri BDDK belirler diyor ve ortada belirlenen birşey yok. Bankaları arayıp, “kardeşim BDDK ücret belirlemedi, sen neye göre alıyorsun bu ücreti demek gerek, yasal dayanağın nedir” diye sormak gerek.

  Ayrıca BDDK geçmiş aylarda bir liste yayınlamıştı ve tamamen vatandaşın aleyhine idi. BDDK başkanı “ücret ödemek istemiyorsanız kullanmayın kartları” diyen cahil bir zihniyettir. Tamamen bankanın kölesi olmuş, bankanın emrinde çalışmaktadır. O yüzden o ücretler kalkar diye beklemeyin, BDDK o ücretleri kaldırmaz. Çünkü bankaların aleyhine birşey yapacak çapta değiller.

  Bakanlık desek zaten aciz. Topu BDDKya attı ama onların durumuda bu. Bakan hayatı yazıcı yıllardır bu ücretleri kaldıracağız dedi ama kaldıramadı. Yıllardır ne zaman kaldıracağız dese bankalar yeni ücretler çıkardı inadına. Bakan konuşmadan önce 35 idi bankaların aldıkları ücret kalemleri, şimdi 65.

  O yüzden ne bu bakan ile ne bu BDDK ile bir cacık olmaz. Bankalara söz geçirecek çapları yok. Olan yine vatandaşa oldu, kanunen sömürecekler şimdi bizleri.

  Meydanlarda “kredi kartları kullanmayın, faiz lobisine yardım etmeyin” diye hikaye anlatan başbakan varken bu ülkede sömürü bitmez. Adama sormazlar mı kardeşim “kanunu da yürütmeyi de çıkaran sensin, niye engellemiyorsun bu sömürüyü, boş boş konuyorsun, başbakan olduğunu mu unuttun?”

  Yani güç siyasetçinin elinde (sözde) ama sömürüyü kaldıracağına daha tam tersi sömürü için kanuni zemin hazırladılar.

Bir cevap yazın

bankalar, hesap işletim ücreti, kredi kartı kart aidatı,