TSK’dan terör ve içki açıklaması

TSK'dan terör ve içki açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı son günlerde gerçekleştirilen bazı faaliyet ve etkinlikler ile kimi iddialara ilişkin bir dizi açıklama yaptı.

TERÖRİSTLE MÜCADELE

Genelkurmay Başkanlığı, terörle ilgili açıklamasında, “Teröristle mücadele kapsamında yurt içinde ve sınır ötesinde keşif, gözetleme ve istihbarat toplama gayretlerine aralıksız devam edilmektedir” dedi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Komutanların; 30 Nisan – 2 Mayıs 2013 tarihlerinde Van, Hakkari, Şırnak ve Mardin il sınırları içinde görev yapan askerî birliklerde denetlemelerde bulundukları hatırlatıldı. Ziyaretlere ilişkin fotoğraflar da Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesine konuldu.

TSK’DA ALKOL SATIŞI

Genelkurmay ayrıca TSK’da alkol satışının yasaklandığına ilişkin haberler konusunda da “Türk Silahlı Kuvvetleri sosyal tesislerinde; ‘Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunuşuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki’ Yönetmelik hükümlerine uygun olarak işlemler yürütülmektedir” açıklaması yaptı.

Bazı basın organlarında Türkiye’de bazı orduevleri ve askeri birliklerdeki kantinlerin içki satış ruhsatlarını yenilemedikleri böylece bazı emniyet tesislerinde olduğu gibi TSK’nın bazı birimlerinde de alkolün fiili olarak yasaklandığı belirtilmişti.

AFGANİSTAN’A YARDIM

Genelkurmay Başkanlığı, Afganistan’da kalıcı barışın yerleşmesine katkıda bulunmak, Afgan halkının güvenliğini sağlamak ve yardım etmek maksadıyla görevine devam eden Kabil Bölge Komutanlığınca Afganistan’da eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle yardıma muhtaç çocuklara öğle yemeği verilip ve kırtasiye yardımı yapıldığını bildirdi. Tahe-i Mesken Çocuk Yurdunda, 500 öğrenciye öğle yemeği verildiğini ve kırtasiye yardımı yapıldığını bildiren Genelkurmay, Alaaddin Çocuk Yurdunda, 300 öğrenciye aynı şekilde yardımda bulunulduğunu kaydetti. Genelkurmay, Şehit Albay Faruk Sungur Lisesi, Şehit Uzman Çavuş Mevlüt Baydur Lisesi, Azize Afgan Lisesi, Serdar Davud Lisesi, Seyid-i Şüheda Lisesi ve Çarkala Vezir-i Abad Lisesinde 300’er öğrenciye kırtasiye yardımı yapıldığını, Afganistan’ın Geleceği Eğitim Merkezinde 50 öğrenciye muhtelif kırtasiye malzemesi dağıtıldığını açıkladı. Afganistan’da sonuç olarak; bir ay içerisinde toplam 850 kimsesiz çocuğa yemek verildiğini, 2 bin 650 öğrenciye kırtasiye malzemesi dağıtılmış olduğunu belirtti. Açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri dost ve kardeş Afganistan’ın kalkınması ve güçlenmesine yönelik katkılarına devam etmektedir” denildi. TSK’nın yardım faaliyetlerine ilişkin görüntüler de internet sitesinde yer aldı.

Bir cevap yazın

Genelkurmay Başkanlığı, içki yasağı, terör,