Şüpheli İletileri Virustotal Ücretsiz Kontrol Ediyor

Şüpheli İletileri Virustotal Ücretsiz Kontrol Ediyor

E-posta eklentilerini (attachment) açmak günümüzde Rus Ruleti oynamaya eşdeğer bir hal almış durumda. Kaynağı belli olmayan ve ya tanımadığımız kişilerin e-postalarında eklenti olarak gelen dosyalar bir çok kişi için kabusa dönüşebiliyor.

Veri uzmanı Ken Colburn, virüslerin ortaya çıktığı ilk günlerden beri yetkililerin bilmediğiniz kaynaklardan gelen eklentileri açmayın dediklerine işaret ederek bugün daha farklı bir şekilde ortaya çıkan bir tehdite dikkati çekiyor. Colburn, tanıdığımız birinin e-postasıyla aynı, yani klonlanmış bir iletinin günümüzde kullanıcıları etkileyen en büyük tehditler arasında yer aldığını söylüyor.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI ile organize çalışan ve sanal ortamda işlenen suçlarla mücadele amacını taşıyan The Internet Crime Complaint Center’a (IC3) göre, sanal suçlarda geçen yıla oranla yüzde 20’lik bir artış olduğu belirtiliyor.

Juniper Networks’den internet güvenliği konusunda araştırmalarda bulunan Barnaby Jack, kullanıcıların teknoloji konusunda yeterli bilgiye sahip olmamalarının ve buna karşılık dolandırıcıların yeni teknikler geliştirme arayışlarının zarar görme riskini daha da artırdığına dikkati çekiyor.

Özellikle eBay gibi online para işlemlerinin sıklıkla yapıldığı ortamlarda çok sayıda kullanıcının sahtekarlık olaylarına kurban seçildiklerine dikkati çeken Jack, aracılık veya satıcılık yapan kişilerin sicilini gösteren ‘background check’ uygulamalarının standart hale getirilmeleriyle benzer sahtekarlıkların üstesinden gelinebileceğini söyledi.

“On-line satın almayı düşündüğünüz bir şeyin ‘gerçek olamayacak kadar iyi’ unsurlar içerdiğini düşünüyorsanız daha dikkatli bakmalısınız” diyen uzmanlar, görüşülen kişinin daha önce kimlerle kontak kurduğunun ve referanslarının bu noktada daha da önem kazandığına dikkati çekiyorlar.

Bugünlerde hizmet vermeye başlayan www.virustotal.com sitesi gönderilen şüpheli e-postaları tarayarak kullanıcılara gönül rahatlığıyla eklentilerini açabilme olanağını sunuyor. Tamamen ücretsiz hizmet veren sitenin Türkçe versiyonu da bulunuyor. Şüpheli e-postaları Virustotal’un, 35 farklı virüs tarama programıyla gözden geçirmesini isteyen kullanıcıların yapmaları gereken tek şey gönderecekleri postanın ‘konu’ kısmını değiştirmek ve scan@virustotal.com adresine iletmek.

Virustotal.com yetkilileri, kendilerine virüs testi amacıyla gönderilen e-postalarda her hangi bir sayı kısıtlamasının olmadığını belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

internet güvenliği, virüs, Virustotal,