Süper Bilgisayarlar, AMD Kullanıyor

AMD OpteronTop500 Süper Bilgisayar Listesi’nde yer alan en yüksek performanslı 20 süper bilgisayarda, AMD Opteron™ işlemcileri diğer işlemcilerden daha çok kullanılıyor.

AMD, Uluslararası Süper Bilgisayar Konferansı’nda bugün yaptığı bir açıklamada, AMD Opteron işlemcilerinin dünyadaki en yüksek performanslı süper bilgisayarların birçoğuna ve en güçlü iki süper bilgisayara güç verdiğini duyurdu.

Top 500 Süper Bilgisayarlar listesinde AMD Opteron işlemcilerinin başarılarından kısaca söz edelim. AMD Opteron işlemcisi, art arda üçüncü kez birinci sıraya yerleşen “Roadrunner” süper bilgisayarında kullanılıyor. Aynı listenin ikinci sıraya yerleşen Oak Ridge Laboratuarı’nda bulunan Cray “Jaguar” süper bilgisayarı dört çekirdekli AMD Opteron işlemcisine sahip. AMD, ilk 20 süper bilgisayarın dokuzunda kullanılıyor. İlk 10 süper bilgisayarın dördünde AMD Opteron işlemciler yer alıyor.

Top500 listesine giren bilgisayarların %80’i Intel işlemciler kullanıyor.

Altı ayda bir yapılan Top 500 süper bilgisayarlar listesi, sıralamasını LINPACK değerlendirmesi ile yapıyor. Yakın zamanda Advanced Clustering Technologies tarafından yayımlanan altı çekirdekli AMD Opteron işlemcisi LINPACK puanları, GFLOP başına 35,21 dolar gibi çok başarılı bir maliyet ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

AMD, AMD Opteron, süper bilgisayar,