Sperm sayım düşükmüş, ilaçlar yükseltir mi?

Sperm sayım düşükmüş, ilaçlar yükseltir mi?

31 yaşında bir erkeğim. Geçenlerde yaptırdığım bir testte sperm sayımın düşük olduğu tespit edildi. Bu durumda bana bazı ilaçlar verildi. Acaba bunlar ne kadar zamanda etkisini gösterir? Bu konuda sizden bilgi rica ediyorum. Teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, sperm sayısının ne kadar düşük olduğu belirsiz, verilen ilaçlar da öyle, bu nedenle bir yorumda bulunmak zor. Bazı hormonal eksiklikler dışında ilaç tedavilerinin çok fazla bir yarar olmayabilir. Sperm sayısı çok düşükse yardımcı üreme yöntemleri senin için daha uygun olabilir.

‘Canımı yakıyorsun’ diyorlar, kırılıyorum

SORU: 18 yaşındayım. Birçok kere ilişkiye girdim. Penisimin boyu 17 santim. Kız arkadaşlarım bu durumdan çok rahatsız oluyor. Hepsi de “Canımı yakıyorsun” diyor. Ben çok zevk alıyorum ama karşı taraf rahatsız olunca ister istemez kırılıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP: 18 yaşında bu ne hız sevgili okurum. Doğru mu söylüyorsun bakim? Eğer öyleyse aman dikkat et de hızlı yaşayıp genç ölme! Sonra da ‘Figen Abla söylemedi’ deme… Bir de kızlara kırılma, onlara nazik davran canlarını yakma!

Eşim bu yöntemin tecavüz olduğunu savunuyor!

SORU: Merhabalar doktor hanım. Ben 4 yıldır evliyim hâlâ eşimle birlikte olamadım. Bazı vajinusmuslu kadınların genel anestezi ile uyutularak eşleri ile cinsel ilişkiye girmelerinin sağlandığını duydum. Bu, sorunun çözümü için iyi bir yöntem midir? Eşim bunu sağlıklı ve etik bulmuyor ve bunun tecavüz sayılacağını savunuyor..

CEVAP: Değerli okurum, bana kalırsa eşin haklı. Anestesi altında biri ile cinsel ilişki kurmak, tecavüz olarak değerlendirilir. Bu durum, karşılıklı rızayla bile olsa böyle sayılabilir. Böyle birleşmeler vajinusmusu çözmez. Sorunun çözümünde, 6-10 seans cinsel terapinin kullanılması kesin çözümü ulaştırabilir.

Kadınların ayaklarına bakmak beni delirtiyor!

SORU: Merhaba Figen Hanım, ben 28 yaşında bir okuyucunuzum. Benim sorunum aşırı derecede ayaklara düşkün olmam… Bu merakım çok uzun yıllardan beri bende mevcut. Bundan dolayı çok büyük bir rahatsızlık duyuyorum. Çünkü kadınların ayaklarına bakınca delirecek gibi oluyorum, kendimden geçiyorum. Bunu kafamdan nasıl atabilirim? Bir de bundan 3-4 ay önce bir geneleve gittim ve korunmasız ilişkiye girdim. O günden beri ‘Acaba bir hastalık kapmış olabilir miyim?’ diye kendi kendimi yiyorum. O kadınlar her hafta kontrolden geçiyorlar diye biliyorum, bu beni rahatlatmalı mı?

CEVAP: Değerli okurum, sorunun yaygın ve bilinen bir konu olup, çok aşırıya kaçılmadıkça bir zararı yoktur. Bu konuda sana bir psikiyatrist destek verebilir. Diğer soruna gelince, senden başka hiç kimseyle ilişkisi olmayan birisiyle beraber olmaya çalış, aksi taktirde, mutlaka prezervatif kullanmayı ihmal etme. Yoksa cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından riske girersin. Genelevlerde haftalık olarak yapılan kontroller seni birey olarak korumaz. Senden bir saat ya da bir gün önceki şahsın mikrop taşımadığından nasıl emin olabilirsin, değil mi!

Cinsel ilişkiye girdiğimde tatmin olamıyorum!

SORU: Figen hanım, ben bir yıllık evli bir bayanım. Eşimle cinsel ilişkiye girdiğimizde tatmin olamıyorum. Eşimde problem yok. Bu durumum beni zor durumda bırakıyor. Evlenmeden önce kendimi tatmin ediyordum. Sorunum nedir acaba?

CEVAP: Değerli okurum, kendini tatmin ettiğinde orgazm yaşayabiliyor muydun bilmiyorum, ancak yaşadığını varsayarak cevaplamaya çalışacağım. Cinsellik eşler arasında sadece fizyolojik boyutuyla değerlendirilmemeli. Aynı zamanda sosyal ve psikolojik boyutu özellikle kadın için daha önemli olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında kendini eşinin karşısında nasıl hissettiğin, seni orgazm olmaktan alıkoyan psikolojik etkileri konusunda bir uzmanın aydınlatmasına ihtiyacın olabilir. Evlilik ilişkisinde iletişim biçimin ve ilişkide seni rahatsız eden davranış ve tutumların ne olduğu konusunun gözden geçirilmesi ve sonrasında eşinin de katılacağı cinsel terapi seansları ile tedavinin düzenlenmesi gerekecektir.

Penisim 15 santimden 8 santime indi…

SORU: Merhaba Figen hanım, ben 63 yaşında, 38 yıllık evli bir erkeğim. Şimdiye kadar cinsel ilişkide hiçbir problem olmadı. Ama 4 aydır bir sorunum var. 15 cm olan penisim 8 cm kadar kısaldı. İlişkide sertleşme oluyor fakat dik durmayıp, karnıma doğru yatıyor. Bir yıldır sağ kasığımın karnıma yakın bir yerinde bazen 15 günde bazen haftada 1-2 dakika süren bir ağrı oluyor. bunun sebebi ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, sertleşme sorunları genellikle karşımıza organik yani fiziksel bozukluklardan çok, psikolojik sorun ve sıkıntıları takiben ikincil bir rahatsızlık veya tepki olarak karşımıza çıkmakta. Yani psikolojik kökenli travmalar sonrası sertleşme ve boşalma sorunlarına daha sık rastlamaktayız. Öncelikle elenmesi gereken fiziksel bozukluğa bağlı bir sorun olup olmadığıdır. Bu tür rahatsızlıklarda bir üroloji uzmanı tarafından sorunun fiziksel nedenleri araştırılmalı eğer soruna yönelik bir hastalık tespit edilmemişse psikolog veya psikiyatristlerle çalışılarak sıkıntının çözümü mümkün olmaktadır.

Seks sırasında eşimi hissedemiyorum!

SORU: İyi günler doktor hanım. Ben 26 yaşında, 3 doğum yapmış bir bayanım. En son doğumum 2 yıl önce ve çok zor oldu. Bu tarihten itibaren hem ben, hem de eşim eskisi gibi cinsellikten zevk alamıyoruz. Cinsel organımın aşırı derecede bol olduğu için ilişki esnasında eşimi hissedemiyorum. Bu durum moralimi bozuyor. Bunun tedavisi olduğunu duydum, bu konuda yardımcı olur musunuz? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, zor doğumlar sonrası genital organlarda bir genişleme meydana gelebilmekte. Bu sorun ileri derecede olursa cinsel ilişki esnasında bahsettiğin sorunlara neden olabilir. Vajinal daraltma ameliyatları ile genişleyen bölümün basit bir operasyon ile iç genital bölgenin daraltılması sorununda iyileşme sağlayacaktır.

Bir cevap yazın