Soyunup Dağa Çıkıyorlar

Şu sıralar Amerikalı tırmanma tutkunları, tüm tehlikesine rağmen dağ ve sarp kayalıklara çırılçıplak tırmanma heyecanını yaşıyor!

İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan ancak son zamanlarda özellikle Amerika’da moda olan bir spor, izleyenlerin yüreklerini ağzına getiriyor. Çırılçıplak dağlara ve sarp kayalıklara tırmananlar, izleyenlerde korku ve heyecan yaratıyor.

Bu nefes kesici ve ölüme karşı cesaret grektiren ekstrem sporda tırmanıcı, yerçekimi ve hava koşulları ile müthiş bir mücadele veriyor.

Halattan ve güvenlik ekipmanından mahrum adım atmak, uzmanlara göre adeta ölüme adım atmak gibi…

Ancak fotoğrafta görülen kadın için bunu yapmak sadece yeni bir spor dalı.

Tırmanıcılar, ölüme karşı koymak anlamına gelen bu ekstrem sporu, ‘gerçek özün tırmanma ruhunu yakalamak’ olarak tanımlıyor.

Kayalarda Çıplaklık‘ serisindeki tırmanıcılardan biri olan kadın, Amerika’nın dağları ve sarp kayalarında bu işi yara almadan başardı.

Tırmanıcı, becerikli ayakları ve parmak uçları ile kayalara sarılıp aşağı sarkmaya kalkıştı. Amerika’daki şovda ortaya çıkan bu görüntü, herkesi korkuttu.

Kayalarda Çıplaklık‘ fikri, ilk Californiyalı fotoğrafçı ve dağcı Dean Fidelman‘ın buluşuydu.

Onun fotoğrafları, 2009 ‘Kayalarda Çıplaklık’ takviminde yer aldı ve bu fotoğrafları ayrıca kişisel web sitesinde satışa çıkardı.

İngiltere’de doğan bu ekstrem spor, Amerika’da hit olmuş oldu.

Bu sporun yaratıcısı Dean, ‘bu tırmanma çeşidi, doğal, saf haliyle insanı ortaya koyduğunu ve ekipmansız olmanın, dağcıların tüm hünerlerini sergilemelerine olanak verdiğini’ söylüyor.

Ona göre yüzlerce insan şimdi tırmanma ruhunu yakalamak için bu sporu deniyor.

Bir cevap yazın

anadan doğma fotoğraflar, çıplak, dağcılık,