Sosyal medyada içerikler okunmuyor ama paylaşılıyor

Dan Zarella‘nın geçtiğimiz yıl yayınladığı Twitter kullanıcılarının beşte bire yakın kısmının içerikleri okumadan ve hatta linklerine dahi tıklamadan paylaştıklarını ortaya koyan araştırması daha önce yayınlanmıştı. Bu konuda Zarella’nın elde ettiği bulguları destekleyen yeni araştırmalar da yayınlanmaya devam ediyor.

Sosyal Medyada İçerikler Okunmadan Paylaşılıyor

Veri analizi şirketi Chartbeat‘in araştırmasına göre sosyal medyadaki kullanıcılar, internette karşılaştıkları içerikleri tamamen okumadan paylaşıyor. Üstelik içerikleri hiç okumadan paylaşan kullanıcıların oranı ise azımsanmayacak kadar fazla.

Araştırma kapsamında internette paylaşılan makalelerin okunma oranını inceleyen şirketin karşılaştığı veriler, özellikle içerik üreticileri açısından bir hayli önemli. Zira herhangi bir konu hakkında okuyucularını bilgilendirmek ve belki de bu anlamda kamuoyu yaratmak isteyen blogger’lardan, hedef kitlesiyle iletişim kurma çabasındaki markalara kadar içerik üreten herkes için göz önüne alınması gereken bir alışkanlık meydana gelmiş durumda.

Şirketin Twitter’daki araştırma sonuçları üzerinden hazırladığı tabloda, kullanıcıların paylaşılan makaleleri sonuna kadar okumadığı açıkça görülüyor. Ancak buna rağmen okuyucular ne anlattığından tamamen haberdar olmadıkları makaleleri takipçileriyle paylaşmaktan da çekinmiyor.

Son yıllarda bilginin özellikle sosyal medya üzerindeki hızlı akışı ve okuma sürelerine ayrılan zamanın giderek kısalması, kullanıcıları bir makale hakkında çabuk bir biçimde yargıya varma eğilimine yönlendiriyor. Hal böyle olunca okumadan paylaşanlar tarafında bazı içerik özellikleri öne çıkıyor.

Geçtiğimiz dönemde MIT tarafından yapılan bir araştırmada, başlıkların içerik paylaşan kişileri cezbeden ana noktalardan biri olduğu keşfedilmişti. Yine Dan Zarella’nın blogunda yer verdiği bu araştırmada sonuçlarında dikkat çekici başlıklara sahip makalelerin diğerlerine göre %40 daha fazla retweet aldığı ifade ediliyor.

Peki sizce verimlilik açısından hangisi daha önemli: İçeriklerin sosyal medyada paylaşılma sayıları mı? Yoksa makalenin yayınlandığı siteye daha çok ziyaretçi getirmesi mi?

Bir cevap yazın

sosyal medya, Veri analizi,