Sony’de hack’lendi!

Sony'de hack'lendi!PlayStation sitesine eklenen kodlar korkuttu
Sophos’un yeni uyarısı, dev şirketlerin sayfalarının bile aslında risk taşıyabileceğini gösteriyor.

Önde gelen güvenlik şirketlerinden Sophos, Sony‘nin PlayStation sitesini ziyaret eden oyun meraklılarını büyük bir tehlikeye karşı uyardı. Yapılan açıklamada PlayStation sitesinde yer alan SingStar Pop ve God of War oyunlarına ait sayfaları hacker’ların SQL injection saldırısına maruz kaldı. Sayfalara zararlı kodlar ekleyen saldırganlar, bu sayede kişisel bilgileri çalabiliyor, kullanıcıların PClerini botnet ağına dahil edebiliyor.

İki sayfadan birini ziyaret eden kullanıcılar, gerçeğe çok benzeyen bir virüs tarama işlemi ile karşılaşıyor. Bu işlemin sonunda kullanıcılar yine gerçek olmayan bir güvenlik yazılımını satın alamaya teşvik ediliyor.

Karşısında bir anda PC’sinin risk altında olduğunu gören çok sayıda kullanıcı, hiç tereddüt etmeden kişisel bilgilerini ya da kredi kartı numarasını hacker’lara teslim edebiliyor. Üstelik uyarı Sony gibi büyük bir teknoloji devinin sayfasından geliyorsa, neredeyse hiç kimse uyarının yalan olduğundan şüphelenmiyor bile.

Yorum:
PlayStation gibi büyük bir markanın sitesinde bulunan iki farklı sayfadan bile hacker’ların izinin çıkması, internetin ne kadar güvensiz bir ortam olduğunu net bir biçimde gösteriyor. Burada önemli olan, kullanıcıların PC’lerinde bulunan güvenlik yazılımlarını her zaman güncel tutmaları. Güncellenmiş yazılımların neredeyse tümü, bu tip tuzakları yakalayabiliyor.

Bir cevap yazın

hack, Sony,