SnapCrab

SnapCrab download

SnapCrab

SnapCrab, uygulama pencerelerinin, tüm masaüstüzün veya ekranınızın seçtiğiniz bir alanının anlık görüntüsünü kaydetmek için kullanabileceğiniz bir ekran yakalama aracıdır.

Program sistem tepsisinde çalışıyor ve sizin atayacağınız klavye kısayolları (örneğin PrtScr) ile tanımladığınız görevleri yerine getiriyor. Örneğin PrtScr tuşuna basıldığında tüm masaüstünüzün, Ctrl+PrtScr’ye basıldığında aktif pencerenin, Alt+PrtScr’ye basıldığında fare ile seçeceğiniz bir alanın ekran görüntüsünü kaydedecek şeilde ayarlamalar yapabiliyorsunuz.

Kullanımı oldukça basit. Kaydedilen resimler otomatik olarak (kişiselleştirilebilir) isimlendirilip, seçtiğiniz dosya biçiminde (PNG, GIF, JPG) seçtiğiniz bir klasöre kaydedilir.

SnapCrab ile web sitelerinin görünen kısmının ya da tüm sayfanın ekran görüntüsünü kaydetmek de mümkün ancak bunun için üreticinin (Fenrir) kendi tarayıcısı olan Sleipnir’in kurulu olması gerekiyor. Bu özellik, beraberinde gelen araç çubuğunu kurduğunuzda Internet Explorer için de kullanılabiliyor ancak malesef diğer tarayıcılarla (Chrome, Firefox vs.) bu özellik kullanılamıyor. Diğer bir eksikliği de yakaladığınız ekran görüntüsü üzerine yazı yazma şekil çizme gibi ilave özellikler içermiyor. Bu sebeplerle bizden 5 üzerinden 4 yıldız alıyor.

Kaydettiğiniz ekran görüntülerini Twitter, Facebook ve Flickr üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Türkçe desteği bulunmuyor.

SnapCrab download

Bir cevap yazın

indir, program indir, ücretsiz programlar,