Skype’a sesli aramalarda otomatik çeviri özelliği geliyor

Popüler mesajlaşma uygulaması Skype, sesli aramalarda otomatik çeviri özelliği kazanıyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın dün Code Conference’da ilk kez duyurduğu bu özellikle birlikte farklı ana dillere sahip kullanıcılar birbirlerinin konuşmalarını Skype üzerinden gerçek zamanlı olarak kendi dillerinde duyabilecek.

Google’ın Hangouts’a yaptığı son güncellemeler ile tahtı sallanan Microsoft‘un sohbet uygulaması Skype, iddiasını şimdi otomatik sesli çeviri özelliğiyle göstermeye hazırlanıyor. Microsoft’un duyurduğu üzere artık popüler uygulama kullanıcılar arasındaki konuşmaları gerçek zamanlı olarak diğer dillere çevirebilecek.

Uygulamanın yeni güncellemesiyle geçerli olacak bu özellik Microsoft’un Skype ve Translator ekiplerinin ortak çalışmasıyla hayata geçen bir teknoloji üzerine kurulu olacak. Böylelikle kullanıcılar farklı dillerde konuşsalar bile birbirlerinin konuşmalarını kendi dillerinde duyabilecekler ve böylelikle anlaşabilecekler.

Skype Translate

Sesli arama yapan kullanıcılar arasındaki dil engelini kaldırmak yönünde büyük bir adım atan Microsoft, otomatik çeviri özelliğine sahip Skype versiyonunun henüz geliştirilme aşamasında olduğunu ve bu yılın sonuna doğru beta sürümünü yayınlamayı düşündüklerini söylüyor.

Şu an için İngilizce-Almanca dilleri arasında sesli çeviri yapabilen bu versiyon ilerleyen zamanlarda diğer dilleri de desteklemeye başlayacak. Buna ek olarak Nadella, iki buçuk sene için bu özelliğin bir ticari ürün olarak sunulabileceğini söylüyor. Ayrıca otomatik sesli çeviri özelliği Skype’ın ücretsiz olarak sunduğu bir özellik olmayacak. Diğer bir deyişle farklı dillerde konuşan arkadaşlarınızla kendi dilinizde anlaşmak istiyorsanız ekstra ücret ödemeniz gerekecek.

skype

Sesli arama özelliğine sahip sohbet uygulamalarına böylelikle şimdilik bir çalım atmış gibi gözüken Skype, bu açıdan Google Hangouts, FaceTime gibi uygulamaları da sollamış olacak. Her ne kadar Google’ın benzer bir özellik üzerinde çalıştığı bilinse de Microsoft’un önce davranarak bu özelliği kullanıma açması onu rekabette öne geçireceğe benzerken özellikle farklı ülkelerde yaşayan ve Skype üzerinden konuşmayı tercih eden kullanıcıları da oldukça mutlu edeceğe benziyor.

Yorumlar “Skype’a sesli aramalarda otomatik çeviri özelliği geliyor”

  • skype:

    microsoft kullanıcıları gıcık etmesini iyi bilir, yaptığı hiçbir hareketten memnun olan yok. kendi kendini bitiriyor. ne gerek vardı biraz skype kontörü daha fazla satarım diye messengeri kapatmaya? msn kullanılmasın diye elinden geleni yaptı, halbuki çok popülerdi. skype kullanan kullanıyordu zaten, resmen zorluyor insanı, aldatıp skype kontörü satarım hesabında.

    sesli çeviri getireceğine önce skype içine yazı olarak eklesinde ondan sonra seslisini deniyelim. böyle lanet, kasan bir program görmedim daha. skypeyi satın aldıktan sonra konuşmaları şifreleyen, yani güvenli hala getiren özelliğinide iptal etti, sırf abd istedi diye.

Bir cevap yazın

otomatik çeviri, otomatik sesli çeviri, Skype,