Skype kapanabilir

skypeSkype‘ın şuanki sahibi eBay, bu yazılımı geliştiren kişilerle aralarında yaşanan lisans problemlerinden dolayı Skype’ın kapanabileceği ihtimalinini olduğunu söylüyor. Bu durum, şu anda Skype hizmetinin hem iş hem de ev kullanıcısı olan 40 milyon günlük aktif kullanıcıyı yakından ilgilendiriyor.

Skype o kadar büyük ki, online olarak yapılan tüm sesli görüşmelerin %8’i Skype’a ait. Bu rakam, Skype’ı dünyanın en büyük ses operatörlerinden birisi yapıyor.

Peki Skype’ın kapanmasına neden olan lisans problem nereden kaynaklanıyor?

Hatırlarsanız eBay, 2005 yılında Skype‘ı 2.6 milyar dolar karşılığında Niklas Zennstorm ve Janus Friis’den satın almıştı. Fakat bu satın alma anlaşması, hangi akla hizmetse Skype yazılımın çekirdeği olan kişiden kişiye haberleşme teknolojisini kapsamıyordu.

eBay bu vakitten beri, çekirdek teknolojiyi Skype’ın ilk geliştiricilerinden halen lisanslaması gerekiyordu. Fakat bu iki arkadaş, son dönemde lisans anlaşmasını iptal etmiş. Şu anda konu İngiliz mahkelemerine taşınmış durumda ve eBay, eğer lisans konusunda sorun yaşarsa Skype’ı kapatacağını belirtiyor.

eBay, bu lisanslanan iletişim alt yapısını yeni bir yazılımla değiştirmeyi de planlasa da, bunun fonksiyonlarda bazı sıkıntılara yaratabileceği de belirtiliyor. Varolan motoru değiştirmek epey sıkıntı yaratabilir.

Bir diğer nokta da, Skype için ödenen 2.6 milyar doların çok fazla olduğu. eBay, bu ödedikleri rakamın çok fazla olduğunu kabul ediyor ve şu anda Skype’ın değerinin 1.7 milyar dolar olduğunu belirtiyor. Her ne kadar Skype, finansal anlamda çok başarılı olmasa da, küresel internet haberleşmesi konusunda en büyük servislerden birisi haline geldi.

Skype’a kayıtlı olan 480 milyon kullanıcı bulunuyor. Bunlarda 40 milyonu hergün aktif olarak Skype yazılımını kullanıyor.

Bir cevap yazın

sesli görüşme, Skype,