Sitenizi Test Edin

Web sitenizin verimliliğini artıracak test yöntemlerini derledik. Sitenizi açılış hızından, ölü bağlantılarına kadar tam bir kontrolden geçirmek için yazımızı mutlaka okuyun.

Site Testi

Dünyanın en kötü web sitesi olduğunu iddia eden şu siteyle kendi blogunuzun, sitenizin benzerliğini en aza indirmek için, kontrol edebileceğimiz birkaç nokta var. Sırayla bunları inceleyelim.

Yükleme Hızını Kontrol Edin

Belki de en önemli noktalardan biri, sitenizin yüklenme hızı. Göze hoş görünsün diye flash, gif dosyaları kullandığınızda sabırsız ziyaretçilerinizin kaçıştığını görebilirsiniz. SelfSeo‘nun ücretsiz servisini sitenizin yüklenme hızını ölçmede kullanabilirsiniz. Sonuca göre sitenize yavaş, orta, hızlı derecerinden biri veriliyor. Denilene göre siteniz 5-8 saniye arasında yüklenmezse ziyaretçilerinizin üçte birini kaybediyormuşsunuz. Bu durumda öneriler; tasarımı ve site yapısını gözden geçirme, daha hızlı bir sunucuya taşınma gibi adımlar.

Ölü Bağlantılardan Kurtulun

Bir diğer rahatsız edici şey, bağlantıya tıklandığında ziyaretçinin karşısına gelen “Sayfa Bulunamadı” hatasıdır. Yazıyı yayınladığınızda çalışmakta olan bağlantı aradan belli bir süre geçince hakkın rahmetine kavumuş olabilir. Bunları tespit etmek için Brokenlinkcheck‘i kullanabilirsiniz. İşlem biraz uzun sürse de, faydalı sonuçlara ulaşmanız mümkün.

HTML ve CSS Doğrulaması

Sitenizin tarayıcılarla uyumluluğu açısından, HTML ve CSS standartlarına uygunluğunu test etmekte fayda var. Bunun için de W3C sitesinin HTML doğrulayıcı ve CSS doğrulayıcı hizmetlerini kullanabilirsiniz. Karşınıza uzunca bir liste çıkarsa şaşırmayın, bu iki araç sitenizi en ince ayrıntısına kadar tarayacak.

CSS Temizliği

CSS kodlarınız az sayıda hata içerse bile bu, başarılı oldukları anlamına gelmez. Yeni kodlar ekledikçe gittikçe karmaşıklaşan CSS dosyanızı CSS Optimiser ya da Clean CSS sitelerini kullanarak optimize edebilirsiniz.

Tarayıcılarla Uyumluluk

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da, sitenizin farklı internet tarayıcılarıyla nasıl göründüğüdür. Tek tek tarayıcıları kurup deneyemeyeciğinize göre, BrowserShots sitesinden faydalanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde web sitenizin, blogunuzun adı sanı duyulmamış tarayıcılarda bile nasıl gözüktüğünü öğrenebilirsiniz. Sonuçları görmek için biraz beklemek gerekebilir.

Arama Motorlarıyla Aranız Nasıl?

Bu sorunun cevabını Summit Media‘nın ücretsiz aracıyla öğrenebilirsiniz. Bu site, arama motorlarının sitenizi taramasını taklit ederek, arama motorlarının sayfa içeriğini algılamasını zorlaştıran ya da kolaylaştıran özellikleri kontrol ediyor. Sonuçlara göre bir puan da veriliyor. Buradaki uyarılar işinize yarayabilir.

Ziyaretçi sayısına etki eden belli başlı faktörler bunlar. Gerisi size kalmış; elde ettiğiniz sonuçlara göre sitenizi elden geçirerek daha yüksek bir ziyaretçi memnuniyetine sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

CSS, html, seo,