Siri, Türkçe oluyor

Apple‘ın sesli asistanı Siri sonunda Türkçe oluyor. Şubat ayında Abdullah Gül-Tim Cook görüşmesinde gündeme gelen ve WWDC 2014’te yeni dilleri destekleneceği açıklanan Siri‘nin Türkçeleşme sürecinde ilk adım atıldı ve Apple verdiği iş ilanıyla Türkçe Siri’nin ilk sinyalini verdi.

Hatırlanacağı gibi Şubat ayında Türkiye’yi ziyaret eden Apple CEO’su Tim Cook ile görüşen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üstüne basa basa “Siri Türkçeleşsin” talebinde bulunmuştu. Türk iPhone kullanıcılarının da en büyük taleplerinden biri olan Türkçe Siri’nin ayak sesleri ise ilk kez kesin olarak duyuldu ve Apple verdiği iş ilanıyla Siri Türkçe dil mühendisi aradığını duyurdu.

Birkaç hafta gerçekleşen WWDC 2014‘te Apple’ın Siri’ye yeni dil seçeneklerinin ekleneceğini açıklamasından sonra “Acaba Türkçe de mi?” diye merak ederken bu resmi iş ilanıyla Türkçe Siri’ye yakın zamanda kavuşacağımız da açıklığa kavuşmuş oldu.

Apple-jobs

Apple’ın resmi sitesinden verdiği iş ilanında Siri için dil mühendisi aradığını ve Siri’nin uluslararası mühendisliğinden sorumlu olacağını belirtiyor. Bu da Apple’ın Siri’yi Türkçeleştirmek için ilk adımını attığını gösteriyor.

Ancak Siri’nin Türkçeleşmesi muhtemelen bu Eylül ayında kullanıcılara sunulacak iOS 8′e yetişmeyecek. Türkçe Siri’nin iOS 8′in gelecek alt güncellemeleriyle geleceğini tahmin edebiliriz. Yaratıcı Türkçe Siri cevaplarına şimdiden hazırlıklı olmakta fayda var :)

Bir cevap yazın

Apple, Siri,