Silikon Vadisi’nin Rus Mühendisleri Hacker Oldu

Rus tankları Gürcü başkentine yol alırken, siber alemdeki savaş da tüm hızıyla devam ediyor. Hem Rus, hem de Gürcü internet kullanıcıları birbirlerine ait çok önemli web siteleri çöketmek için birbirleriyle yarışıyorlar.

İddialara göre ilk kıvılcımı Ruslar çaktı ve bir kaç tane Gürcü resmi web sitesini hackledi. Buna karşılık vermek isteyen Gürcüler de bazı Rus haber siteleri ile ayrılıkçı Güney Osetya hükümetine ait web sitelerini.

İnternet güvenlik uzmanları, bu gibi durumlarda meydanlarda yaşanan savaşın siber aleme taşınmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar. E-posta güvenliği konusunda çalışmalar yapan MessageLabs’den Alex Sipp, aralarında Rusya’nın da olduğu eski Sovyet cumhuriyetleri ile Çin ve Brezilya’nın gittikçe tırmanan siber suçlar konusunda ‘mimlenmiş’ olduklarını söyledi.

Çinlilerin, endüstri casusluğunda; Brezilyalıların online finansal sahtekarlıklarda ve Rusların da ‘hack etmek‘ konusunda dünyada nam saldıklarını belirten Sipp, Rus hackerların faaliyetlerine ilk başladıkları yılların 1990’lara kadar uzandığına dikkati çekiyor.

Rus bilgisayar mühendislerinin, Silikon Vadisi’nin en parlak bilgisayar programcıları kadar yetenekli olmalarına karşılık batılı meslektaşlarından çok daha az bir ücret ile çalışmak zorunda bırakıldıkları belirtiliyor. Düşük ücret alan bir çok Rusun, yeteneklerini hackerlıkta değerlendirmeyi tercih ettiği ve bunu fark eden bazı mafya liderlerinin de onlara gerçekleştirdikleri siber suçlar karşılığında istedikleri geliri sağladıkları ileri sürülüyor.

Rus işadamı Anton Nosik, hackerların bir çoğunu genişbant internet imkanına sahip ve zaman tasası olmayan gençlerin oluşturduğuna dikkati çekiyor. Nosik, Gürcistan devletinin ve özel işletmelerinin, Rus siber saldırılarından korunmak için sitelerini Batıdaki hosting şirketlerine emanet etmelrinin çok daha akılcı olacağını ifade ediyor. Anton Nosik, buna örnek olarak Çeçen militanlarının sahip olduğu web sitelerini Avrupa’da konumlandırmalarına dikkati çekiyor.

Milliyetleri ne olursa olsun hackerları, bir diğer ülkenin web sitelerini çökertmeye itenin milliyetçilik mi yoksa kazanç sağlamak mı olduğu, kaynaklarını tespit etmenin zorluğundan ötürü bir hayli güç görünüyor.

Bir cevap yazın

bilgisayar uzmanı, hacker, Silikon Vadisi,