Sigara uzun vadede cinselliğimi nasıl etkiler?

Sigara cinselliği etkiler mi?

Sigara uzun vadede cinselliğimi nasıl etkiler?

SORU: Selamlar. 29 yaşındayım 10 yıldır günde 1,5- 2 paket sigara içiyorum. Aralıklı olarak alkol aldığımda oluyor. Henüz bekarım ama sigara uzun vadede cinselliğimi nasıl etkiler?

CEVAP: Değerli okurum, sigara damar yapıları içinde kan dolaşımını olumsuz etkilediği için cinsel yaşam üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Erkeklerde empotans yapabildiği bilinmektedir.

İlişkiden sonra karın bölgesinde şişlik olmuş!

SORU: Merhabalar. Bundan yaklaşık 2 ay önce kız arkadaşım bakire olduğu için farklı bir şekilde ilişkiye girdik. Prezervatif kullanmadım. Herhangi bir sorun olmadı. Ancak ilişkiye girdikten sonra kız arkadaşım adet görmediğini söyledi. Ve karın bölgesinde bir şişkinliğin olduğundan söz etti. Bu şekilde hamile kalınması mümkün müdür?

CEVAP: Değerli okurum, bir kadının hamile kalması için spermlerin rahime ve oradan da tüplere ulaşması gereklidir ki bu tür bir ilişkide bunun gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu nedenle de hamile kalınması mümkün değildir. Kız arkadaşının adet düzensizliği farklı bir nedene bağlı olabilir.

Cinsel organımdan iğreniyorum, ne yapayım?

SORU: 23 yaşında yeni evli bir bayanım. Çıplak olarak bedenime bakamıyorum ve cinsel organımdan iğreniyorum, cinsellikten de zevk alamıyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, bedenine ve cinsel organına bakamıyorsan ve cinsellikten zevk alamıyorsan, evlilik hayatın ilerde tehlikeye girebilir. Bu durum hem öz bakımını yeterince yapamama ve hem de cinsel uyum ve mutluluğunu engeller. İçinde bulunduğun durum geçmişteki kötü ve olumsuz bir yaşantı ya da olumsuz bilgilenmeden, psikiyatrik bir sorundan kaynaklanabilir. Yapacağın en güzel çözüm bu duruma yardımcı olabilecek bir cinsel terapiste danışmak ve tedavi olmak.

Arzusu karşısında kendimi yetersiz hissediyorum!..

SORU: 40 yaşında 10 yıllık evli bir erkeğim. Eşim son zamanlarda fazla cinsel arzulu oldu. Kendimi yetersiz hissediyorum ne yapabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, eşiniz ile aranızda cinsel istek sıklığında bir uyumsuzluk olmuş. Bu durum göreceli algılama değişikliğinden olabilir. Senin cinsel isteğinde içinde bulunduğun biyolojik-psikolojik duruma göre bir azalma oldu ise eşinin isteği fazla gibi gelebilir ya da eşinin daha önce yine biyo-psiko-sosyal nedenlerden dolayı olması gerekenden az olan isteği, onun için olması gereken düzeye gelmiş olabilir. Aranızda ciddi uyum sorunu oluşuyorsa bir profesyonele danışmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

Sigara,