Şifreli Lig TV işkencesi

Şifreli Lig TV işkencesi

Lig TV’ye abone olmayıp maç izlemek için kahvehanelerin yolunu tutanlar isyanda… Lig TV ile taraftarları karşı karşıya getiren internette de şifre kırma kavgası var….

Evlerde eşler ve kardeşler arasında yaşanan ‘maç mı dizi mi?’ kavgası uzun zaman önce Digiturk’ün lig maçlarının yayın hakkını almasıyla sona erdi. Maçları şifreli olarak Lig TV adlı kanaldan yayınlamaya başlayan Digiturk’ün, bu defa evlerde yeni bir soru gündeme getirdi: Lig TV’ye üye olmak ya da olmamak… Fanatik taraftarlardan kanalın abonelik ücretini ödeyebilenler maç keyfine kaldıkları yerden devam etti. Kanalın bugünkü aylık 47 YTL olan abonelik ücretini ödeyemeyenler ise Lig TV yayını yapan kahvehanelerin, barların, kafelerin yolunu tuttular… Ancak futbol severler evde maç keyfini özleyip, sigara dumanlı, kavgalı-küfürlü kahvehanelere gitmek zorunda kalmaktan sıkılınca kendilerine yeni yollar aradılar, teknolojinin nimetleri aradıkları çareyi sundu.

BLOGSPOT SEN ÇOK YAŞA
Sanal alemde google ve facebook gibi devrim niteliği taşıyan bloger.com ve blogspot.com aslında kişisel elektronik günlük… Kullanıcılarına ücretsiz olarak kendi kişisel sayfalarını kurma imkanı veren bu siteler, tüm dünyada ve ülkemizde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor, bilgi ve resim paylaşımına olanak sağlıyor. İşte bu sitelerin sunduğu imkanlar geçtiğimiz sezon internet kurdu fanatikler tarafından keşfedilince Lig TV’nin şifreleri kırıldı, evde maç keyfi yeniden başladı… Maçların blogspot ve blogger üzerinden bilgisayarda izlenmeye başlamasına birçok taraftar sevinirken Digiturk yetkilileri sessizce harekete geçti… Bu sessiz hareket; geçen hafta blogger ve blogspot sitelerinin mahkeme kararıyla durdurulmasıyla ortaya çıktı. Sitelere girmek isteyen internet kullanıcıları karşılarına çıkan mahkeme kararıyla şok oldu. Bir gün sonra bu kararın Digiturk’ün Diyarbakır Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığı şikayet sonucu alındığı öğrenildi. Kurunun yanında yaş yanmasına isyan eden internet kullanıcıları ve bu sitelerin üyeleri Digitürk’ü mail, fax ve telefon yağmuruna tuttu. Mahkeme ise 4 günlük kapatmayı şimdilik durdurdu. Ama ne fanatiklerin ne de Lig TV’nin sıkıntısı bitmiş değil…

BÜTÜN TV’LERİ KAPATMAK GİBİ
Bu tür kararların çözüm olmadığını savunan Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği Başkan Yardımcısı Tansu Günay; Atatürk’e hakaret eden video yüzünden video paylaşım sitesi youtube.com’un da kapatıldığını, ancak internet kullanıcılarının başka siteler üzerinden youtube’a ulaşabildiğini hatırlatıyor. Günay, “Blogger ağı üzerindeki birkaç kanunsuz yayın yapan site için tüm blogger’ı kapatmak, bir TV kanalındaki kanunsuz bir yayın yüzünden tüm televizyonları kapatmaya benziyor. Tıpkı 3-5 video yüzünden kapatılan Youtube’un tamamı gibi. Sonuç olarak bu yasakların sağladığı gerçek şu: Birileri yasal olmayan bir yayın yapıyor, siz bunu Türk kullanıcılarına göstermiyorsunuz ama o yayın orada duruyor. Çözüm; sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine giderek veya kendi bünyesinde, devletin neyin ne olduğunu iyi bilen bir ekip kurması ve böyle durumlarda yasaklama yerine, bu tarz sitelerle diyaloğa geçmesidir” diyor.

Bir cevap yazın

bedava Lig TV, Digiturk, Lig TV,