Siber Suç Milliyet Tanımıyor

İnternet, sağladığı kolaylıklarla milyonlarca yeni kullanıcı çekerken, bir taraftan da kullanıcıları ‘av’ olarak gören yeni dolandırıcıların ve yeni yöntemlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Dedektifler, ‘kuyruğu birbirine değen’ suç organizasyonlarını nasıl ortaya çıkarabilecekleri konusunda kara kara düşünüyorlar.

Geçtiğimiz günlerde savcıların, milyonlarca insanın kredi kartı bilgilerini ele geçirmekle suçladığı 11 kişiden biri olan 27 yaşındaki Albert Gonzales’in FBI’a yardımcı olan eski bir suçlu olduğunun ortaya çıkması soruşturmayı yürüten yetkililerin işlerinin ne denli zor olduğunu göstermesi bakımından hayli çarpıcıydı.

2003 yılında tutuklanan ve eski bir hacker olan Gonzales’in, şartlı tahliyesini sağlayan ‘bir daha aynı suçu işlemeyeceği’ ve kanuna yardımcı olacağı sözünü yerine getirmediği, aksine eski ‘karanlık işlerine’ devam ettiği ortaya çıktı. Ortaya çıkarılan ‘sanal şebeke’, internetin, bu tür suçların işlenmesini ne denli kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olduğunu daha açık bir biçimde gözler önüne serdi.

Yapılan araştırmalara göre, şebeke mensuplarının, elde ettikleri kredi ve hesap kartı numaralarıyla Çin’de yeni kartlar çıkartarak nakit avans çektikleri ve bilgilerin bir kısmını Letonya ve Ukrayna’da bulunan bazı sunuculara kaydettikleri ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten yetkililer, ABD tarihinde ortaya çıkarılan bu en büyük ‘sanal’ dolandırıcılığın, artık dünyada bu konuda bir sınırın kalmadığının tescili anlamına geldiğini ifade ediyorlar.

Amerikan perakende zinciri TJ Maxx’in, 2 yıl önce 45 milyon kredi kartı bilgisine ‘yetkisiz erişim’in tespit edildiğini adli makamlara bildirmesinin ve olayın medyada yer almasının ardından zarara uğradıklarını beyan eden müşteriler şirketten tazminat talebinde bulunmuşlardı. Daha sonra müşteriler ile şirket arasında 130 milyon dolarlık bir uzlaşma sağlanmıştı.

Amerikan gizli servisinin, 2004 yılının Ekim ayında tamamladığı ve toplam 18 ay süren ‘Firewall’ operasyonu neticesinde çalıntı kredi kartları satan ve hatta bu bilgileri yine internet üzerinden değiştiren 28 kişilik bir şebeke içerisinde işsiz, ancak bilgisayar konusunda oldukça bilgili gençlerin olması dikkatleri çekmişti. Operasyonun dikkati çeken diğer önemli yanlarından birini şebekeyi oluşturan üyelerin çoğunun birbiriyle daha önce hiç karşılaşmamış olmalarıydı. Zira, üyeler birbirleriyle sadece kart bilgilerini değiştirmek ve ‘hangi şirketi dolandıracaklarını tespit’ için görüşüyorlardı.

Suçlananlardan Ukraynalı 25 yaşındaki ‘maksik’ kod adlı Maksim Yastremsky’nin, 2004 yılında elde ettiği kredi kartı bilgilerini satarak 11 milyon dolar kazandığı ortaya çıktı. Yetkililer, Yastremsky’nin dünyada bu tür dolandırıcılık yapan kişiler içerisinde en önemli ve kilit isimlerden birisi olduğunu belirtiyorlar. Hatırlanacağı gibi Yastremsky, Kemer’de tatil yaptığı bir sırada yerini tespit eden Amerikan otoritelerinin Türk Emniyeti’ne haber vermeleri sonucunda bir gece kulübünde yakalanmıştı. Türk Siber Suçlarla Mücadele biriminin Amerikalı yetkililere verdiği Yastremsky’nin bilgisayarına ait kayıtlar, daha sonra mahkemede kullanılan çok önemli bilgileri içeriyordu.

Albert Gonzales’in, kanun adamlarına ‘sözde’ yardımcı olduğu dönem içerisinde çift taraflı çalışarak bir yandan da şebeke elemanlarına devam eden operasyonlar hakkında ‘tüyolar’ verdiği anlaşıldı. Gizli servis elemanları, Gonzales’i geçtiğimiz Mayıs ayında kız arkadaşıyla birlikte Miami’de kaldığı lüks bir otelde ‘kablosuz ağ’ üzerinden çevredeki şirketlerin bilgilerine ulaşmaya çalışırken suçüstü yakalamıştı. Gonzales’in odasında yapılan aramalarda 2 dizüstü bilgisayar, 20 bin dolardan fazla nakit para ve Glock marka ‘hayalet silah’ ele geçirilmişti.

Albert Gonzales, şimdi ‘ömür boyu hapis’ istemiyle yargılanacağı günü bekliyor. Halen Türkiye’de tutuklu bulunan Maksim Yastremsky ile Almanya’da tutuklu bulunan bir diğer şebeke üyesi Estonyalı Suvorov ise Amerika’ya iade edilecekleri günü bekliyorlar.

İnternet, özgürlüklerin alabildiğine yaşanabildiği bir mecra. Ancak, sanırız her özgürlüğün de bir sınırının olduğunu bilmekte fayda var.

Bir cevap yazın

sanal suç, Siber suç,