Sevgilimin seks yaparken canı yanar mı?

Ben 20 yaşındayım. Kız arkadaşım benimle ilişkiye girmek istemiyor. Çünkü vajinasının çok acıyacağını sanıyor. Çok canı yanar mı ya da sadece ilk seferde mi yanar? Bu konuda bilgi verir misiniz?

CEVAP: Değerli okurum, umarım zorlamıyorsundur kızı… İstemiyorsa istemiyordur… Zorla güzellik olmaz değil mi… Canının yanar ya da yanmaz, önemli olan sonrasında canının yanmaması, seninkinin de tabi… Yani olur da evlenmezseniz, sevgilin bir başkasıyla evlenmek zorunda kalırsa ve ailesi öğrenirse anlamında diyorum… Anladın sen beni!

Sevgilimin seks yaparken canı yanar mı

Ön sevişmelerimde ereksiyon olamıyorum!

SORU: Ben 23 yaşında bir erkeğim. Daha önce hiç kimseyle birlikteliğim olmadı. Ön sevişmelerde ereksiyon problemim oldu. Bu beni çok endişelendirdi. Sorunum psikolojik mi? Yoksa önce bir üroloğa mı gitmeliyim? Beklesem kendinden geçer mi?

CEVAP: Değerli okurum, sorununun psikolojik olma ihtimali yüksek. ‘Acaba başarısız olur muyum?’ endişesi genellikle bu duruma neden olur. Endişelerinden arınıp ilişkiye girmeyi dene. Eğer yine de durum devam ederse Üroloji uzmanından yardım al.

Birleşme anında sertleşme kayboluyor!

SORU: Yaşım 55 yaklaşık 2 yıldır bende sertleşme olmuyor. Ara sıra olsa da birleşme anında kayboluyor. Bana ne tavsiye edersiniz?

CEVAP: Değerli okurum, sertleşme problemin var, durumunun, muayene edilerek ve bazı tetkikler yapılarak araştırılması gerekir. Bir üroloji uzmanına muayene olmalısın.

Hiç ilişki yaşamadım ama sekse düşkünüm

SORU: Ben 22 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim. Benim sorum şu: Hayatımda hiçbir kızla çıkmadım. Ama sekse çok düşkünüm. Bundan rahatsızım. Nasıl bir önlem almalıyım da bu rahatsızlığımdan kurtulabileyim?

CEVAP: Değerli okurum, sekse düşkün olmayan bir erkek var mı, hiç duydun mu? Yok! Sen de onlardan birisin işte. Yani demek istiyorum ki merak etme, bu sağlıklı bir durum. Sana şunu öneririm: Sen de evleninceye veya cinsel bir partner bulana kadar fazla sık olmadan -günaşırı olabilir- ve fazla zorlanmadan kendini tatmin et.

Seks terapisi sorunuma nasıl çare olabilir ki?

SORU: 7 yıldır evliyim. 2 yıldır cinsel sorunlarım başladı. Eşimle birlikte olurken başkasını düşünmeden orgazm olamıyorum. Bundan da eşime karşı suçluluk duyuyorum. Yazılarınızı 2 haftadır kaçırmadan izliyorum. Yaşanan sorunlar için “Seks terapisine” gidilmesi gerektiği şeklinde bir yazı okumuştum. Bu tam olarak ne demektir? Seks terapisti bu sorunun aşılmasında neler yapabilir? Teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, birçok kadın nasıl uyarıldıklarını bilmedikleri ya da bildikleri halde bunları eşlerine söyleyemedikleri için eşleri ile cinsel problemler yaşayabiliyor. Diğer taraftan eşinle evliliğinizin ilk 5 yılı yaşadığınız cinsel deneyimin niteliği önemli. Eğer olumlu bir yaşantınız olduysa ne zamandan beri sorun yaşamaya başladın, bu sıralarda hayatınızda seninle, eşinle veya aile içi iletişimle ilgili ne tür değişiklikler oldu? Bu soruların cevabı önemli. Eğer olumlu deneyimlerin sayısı az ise bunun nedenini iyi araştırmak gerek. Cinsellikle ilgili konuşamamak, eşlerin birbirlerine karşı olumsuz yaklaşımları, eşlerden birinin ya da ötekinin cinselliğe karşı genel olumsuz yaklaşımı, cinsellikle ilgili beklentilerin uyuşmaması ve orta bir yolu bulmadaki güçlükler, çocuklarla ilgili sıkıntılar gibi birçok etken eşler arasında tatminkar bir cinsel yaşam olmasını engelleyebiliyor. Bunlardan bir ya da birkaçının uzun süreler devam etmesi, zaman içinde eşleri birbirinden soğutabilmekte. Önemli olan bu nedenleri iyi araştırmak ve tespit edebilmek. Bu olduktan sonra düzeltici müdahalelerle iyi bir cinsel hayata ulaşabilmek mümkün. Çift terapileri ya da daha spesifik olarak seks terapileri bu konularda çiftlere yardımcı olabilmenin en önemli araçlarından.

Penisimin arkasına bir ağrı giriyor!

SORU: Ben kendimi tatmin ettikten sonra penisimin arkasına doğru bir ağrı giriyor ve gelen sıvının rengi sarı oluyor. Sizce nedir sorun?

CEVAP: Değerli okurum, boşalma sonrası ağrı ve menide renk değişikliği idrar yollarında bir enfeksiyona bağlı olabilir. Anlamak için bazı testler yapmak gerekli, bunların sonucuna göre durum belli olur ve gerekirse bazı antibiyotikleri kullanmak gerekebilir.

İçkiliyken bir ilişkiye girdim, şimdi bunalımdayım!

SORU: Ben bir erkeğim. 2 hafta önce içkili bir ortamda arkadaşımla ilişkiye girdim. O günden beri kasıklarım ağrıyor ve ereksiyonum hemen bitiyor. Ne zaman kendimi tatmin etmeye kalksam yaşadığım o ilişki aklıma geliyor. Bunalımdayım. Bir de arada sırada başım dönüyormuş, midem bulanıyormuş gibi oluyor. Çok tedirginim. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, sorunun sadece psikolojik, yaptığından hoşlanmamış ve rahatsız olmuşsun. Bu normal bir durum. Zaman ile unutacaksın ve her şey normale dönecek.

İlkinde de ikincisinde de sertleşme olmuyor…

SORU: Ben 27 yaşındayım. İlişkiye girdiğimde ve ikincisinde de fazla sertleşme olmuyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, penisin sertleşmesi istekle ve uyarılma ile doğru orantılıdır. Partnerinin senin için ne ifade ettiği sertleşmende önemlidir. İlk ilişkiden belli bir süre geçmeden ikinci birliktelik için konsantrasyon daha geç oluşur ve sertlik daha az olur. Sertleşmenin daha iyi olması için bazen 30 dakikalık bir ara faydalı olur. Ancak kişiden kişiye değişecek bir durumdur.

Yapıyorum sonra da kendime gelemiyorum!

SORU: Ben 2 seneyi aşkın süredir haftada bir kendimi tatmin ediyorum. Ama yapınca nedense 2 gün kendime gelemiyorum. Önlemlerini söyler misiniz? Evlendiğim zaman daha kötüye gider mi?

CEVAP: Değerli okurum, kendini tatmin etmek hem fiziksel hem ruhsal olarak bir boşalma yaratır. Bu olay kişinin bünyesine göre değişen oranlarda bir yorgunluk yaratabilir. Beslenmene dikkat et sen, yeter.

Evlendiğimizden beri hiç cinsel ilişki yaşayamadık!

SORU: Eşimle birbirimizi severek evlendik. Aramızda duygusal bir ilişki de var. Ama evlendiğimizden beri hiç cinsel ilişkiye giremedik. Bunun üstesinden nasıl gelebiliriz?

CEVAP: Değerli okurum, bu durumun vajinusmus olma olasılığı yüksektir. Cinsel birleşmenin çok acı vereceği beklentisi tabloya hakimdir. Anatomik olarak vajinismik kadınların genitalleri normaldir. Fakat her giriş hamlesinde vajinal kaslar o kadar kasılır ki cinsel ilişki olanaksızlaşır. Vajinismusu olan kadınların genelde cinsel uyarılma ve orgazm sorunu yoktur. Çoğu kez evlilikte mutlu bir beraberlik tablosu sunulur. Bu vakalar gurup terapilerinden yüksek oranda yarar görmektedirler.

Bir cevap yazın