Selfie çılgınlığına bir yenisi eklendi: Ussie

Selfie‘ler artık bir internet trendinden çok bir yaşam tarzı. Telefonumuzun kamerasına bakarak çektiğimiz fotoğraflara dünya selfie, biz özçekim derken anlaşılan TDK yeni bir isim daha türetmek zorunda. Çünkü selfie’lerin yanına yeni bir çılgınlık daha ekleniyor; bu da grup selfie‘si anlamına gelen ussie‘den başkası değil.

İster dudaklarımızı büzerken sadece kendimizi çekelim, ister Oscar töreninde oyuncu arkadaşlarla beraber fotoğraf çekilelim, tüm bu paylaşılma rekorları kıran ve en büyük internet trendlerinden birine dönüşen bu fotoğraflara malum “selfie” diyoruz. Ancak artık internet dünyası selfie’yi biraz daha ayrıştırma kararı almış durumda.

Ussie

İki kişi de olsa bir avuç dolu insan da olsa kullanıcıların kamerayı kendilerine çevirerek çektiği ve sosyal ağlarda paylaştığı fotoğraflar artık selfie kapsamına girmeyecek. Neden diye soracak olursanız internet kullanıcılarının grup selfie’lerine taktığı yeni bir ad şimdiden Instagram başta olmak üzere sosyal ağları etkisine aldı: Ussie.

Grup selfie’lerini #ussie hashtag’i ile paylaşan kullanıcıların sayısı artarken şu an örneğin Instagram’da #ussies diye arama yaptığınızda karşınıza 8 binden fazla sonuç çıkıyor.

Anlaşılan TDK, özçekim olarak dilimize çevirdiği selfie’den sonra ussie’ye de bir Türkçe karşılık bulmak durumunda. Bu arada biz de bir öneri ekleyelim ve “Bizçekim”in kulağa fena gelmediğini belirtelim : )

Bir cevap yazın

özçekim, selfie, Ussie,