Selahattin Demirtaş istedikçe istedi

Selahattin Demirtaş istedikçe istedi

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara merkezli bir yönetim yerine yetkiyi yerel yönetimlere versinler. Ve halktan aldıkları vergiyi de halka bıraksınlar. Biz kendimizi de kentlerimizi de yönetebiliriz” dedi.

ANF’ye göre, Şırnak’ta açıklamalarda bulunan Demirtaş, çözüm sürecini hükümetin iyi değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekerken, “Aksi takdirde kaybeden kendisi olacaktır. Kürtlerin insan ve halk olmaktan doğan haklarını tanımalıdır. Bu hakların istenmesi ve verilmesi taviz değildir. Bir devlet bir halkın haklarını gasp etmişse bu hakların talep edilmesi ve verilmesi de taviz değildir. Açıkça söylüyoruz; 15 milyonluk Kürt halkı eğer çaresizliğe mahkum ederseniz, o halk başka seçenekleri seçecektir. Eğer o hakları verirseniz orada bölünme de olmaz, kavga da olmaz. Bir kısmı AKP ve bir kısmı MHP içinde olan ırkçı, milliyetçi olan ama kendilerini radikal İslamcı olarak tanıtan bazı çevreler bu süreci eleştiriyorlar. CHP içindeki Kemalistler de bu süreci eleştirerek, anayasadan Türklük kavramının çıkarılmasına tepki gösteriyorlar. Biz de şunu söylüyoruz; Türklük sentezine dayalı bir anayasaya karşı çıkacağız. İlla Türklük kavramı olsun diyorsanız, o zaman Kürtlük kavramını da o anayasaya yazacaksınız” dedi.

“YETKİYİ YEREL YÖNETİMLERE VERSİNLER”-

Tüm farklılıkları kucaklayan bir anayasa istediklerinin altını çizen Demirtaş, Türkiye’de yaşayan tüm farklılıkların kendi anadili ve kendi kültürüyle yaşaması için yeni anayasanın demokratik ve tüm kesimleri kapsayan bir anayasa olmasını isteklerini belirtti. Yerel yönetimler tartışmasına da değinen Demirtaş, merkezi hükümetten kendilerine yetki verilmesi halinde tüm sorunları çözmeye muktedir olduklarını belirterek, “Ankara merkezli bir yönetim yerine yetkiyi yerel yönetimlere versinler. Ve halktan aldıkları vergiyi de halka bıraksınlar. Biz kendimizi de kentlerimizi de yönetebiliriz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

bdp, çözüm süreci, Selahattin Demirtaş,