Seks sırasında çok acı çekiyorum, çaresi var mı?

Cinsel ilişkide canım yanıyor!

Seks sırasında çok acı çekiyorum, çarasi var mıSeks sırasında çok acı çekiyorum, çaresi var mı?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Ben 33 yaşındayım. Benim sorunum vajina kuruluğu. Cinsel ilişkide çok acı veriyor. Bunun tedavi şekli var mıdır? Bilgi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim…

CEVAP: Çaresi var tabi ki değerli okurum. Ne yapacaksın; ön sevişmeyi uzun tutacaksın ya da fantezileri devreye sokacaksın. Bak kuruluk nasıl geçiyor! Eğer geçmezse ki bana göre geçer, hem psikolojik (örneğin cinsel istek azlığı) hem de jinekolojik yönden (örneğin hormon dengesinde bozukluk olması) araştırılması da uygun olur. Bulunan sebebe göre de uygun şekilde tedavi edilmelidir.

Bebek yapmak için hangi günler ilişkiye girelim?

SORU: Merhaba doktor hanım, eşimle yaklaşık 6 aydır çocuk yapmak için uğraşıyoruz. Çok bebek istememize rağmen henüz hamilelik oluşmadı. Acaba bu süre normal midir? Bir sorun olup olmadığını öğrenmek için daha ne kadar beklemeliyiz? Ayrıca bebek isteyen bir çift olarak cinsel ilişkiye girmek için hangi günleri tercih etmeliyiz? Acele cevap verirseniz çok sevinirim. Kolay gelsin.

CEVAP: Değerli okurum, henüz herhangi bir girişimde bulunmak için erken, en az 6 ay daha denemenizi öneririm. Bir yıllık bir süre içinde % 85 kendiliğinden gebe kalman mümkün. Ayrıca canınız ne kadar isterse o kadar ilişkiye girin ama adetin ortasına rastlayan günler, örneğin 28 günlük bir adet döneminin 12. – 14. günleri yumurtladığın günlere denk gelir ve o günlerde ilişkiye girersen de şansın artar.

Yaptırdığım iki kürtaj ileride anne olmamı engeller mi?

SORU: Ben 28 yaşında evli bir bayanım. Daha önce 2 kez kürtaj oldum ve hiç çocuğum yok. Bu kürtajlar ileride bebek sahibi olmaya engel midir? Cevabınız için çok teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, hem çocuk istemiyorsun hem de korunmuyorsun! Hayır, kürtaj olman ileride bebek sahibi olmanı olumsuz yönde etkilemez ama sana tavsiyem bilinçli bir insan olarak korunmaya özen göster de bu kahredici durumla bir daha karşılaşma…

Belsoğukluğu el ele tutuşmakla bulaşır mı?

SORU: Belsoğukluğu diye anılan hastalık temas yoluyla bulaşır mı? Cinsel ilişkiye girmeden mesela elele tutuşmak öpüşmek gibi..

CEVAP: Değerli okurum, elele tutuşmayla, öpüşmeyle bulaşmaz ama cehalet çok tehlikeli bulaşıcı bir hastalıktır hatırlatayım. Bu bulaşıcı hastalıktan seni bir nebze de olsa kurtarabilmek için şunu söyleyeyim, bel soğukluğu meni ya da vagina salgısı cinsel organlara, ağıza temas ederse bulaşabilir.

İkinci denemede başarı oranımız artar mı?

SORU: Doktor hanım kolay gelsin. Ben 42 yaşındayım. Daha önce bir kez mikroenjeksiyon denedik. Fakat sonuç alamadık. Psikolojik olarak çok etkilendim. Bir daha denersek ve aynı sonuç olursa çok üzüleceğim. Benim merak ettiğim, acaba bunun bir ortalaması var mıdır? İkinci kez denemede başarı şansı artar mı? Acele cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşkkürler.

CEVAP: Değerli okurum, başarı oranı ikinci denemede birincisi ile aynıdır ve 42 yaş için % 15 civarındadır. Bu tedavilerde hastanın psikolojisi çok önemli, sen ne kadar rahat olursan tedavin o oranda başarılı olur. Kendini tedavi öncesi % 15 başarıya alıştırırsan tedavi dönemini ve sonrasını daha rahat geçireceğine inanıyorum.

Hamileyken seks hayatına devam edebilir miyiz?

SORU: Merhaba Figen hanım. Benim sorum hamilelik döneminde (hamileliğin ilk anından doğuma çok az bir zaman kalana kadar ) normal bir şekilde cinsel hayatımızı devam ettirip ettiremeyeceğimiz. Bu dönemlerde dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir? Bilgi verirseniz sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, bu pek çok kişinin merak ettiği bir sorun. Kanama ve ağrın olmadığı sürece hamilelikte cinsel hayatını rahatlıkla sürdürebilirsin, keyfine bak derim. Ama kendini rahat hissetmen son derece önemli. Buna dikkat et.

Korunmadım, penisimin çevresinde sivilce çıktı…

SORU: Yaklaşık bir yıl önce bir kadınla cinsel ilişkiye girdim. 3-4 aydır da penisimin civarında sivilceler şeyler çıkmaya başladı. Penisimde yok ama kasığım etrafında var. Acaba ben AİDS mi oldum?

CEVAP: Değerli okurum, korumazsan işte böyle korkarsın. Korunmasız seks birçok değişik hastalığın geçmesine sebep olabilir. Bunların bazıları ise ciltle ilgili, yani dermatolojiktir. Mutlaka bir üroloji veya dermatoloji uzmanına başvur ve gereken tedaviyi yaptır. AİDS olma ihtimalini çok düşük görüyorum.

Kendimi öptürmüyorum, sorun oluyor!

SORU: Doktor hanım. Ben 27 yaşında bekar bir genç kızım. Evlenmek istemiyorum çünkü cinsellikten tiksiniyorum. Erkek arkadaşlarımla aramızda bu konu hep sorun oluyor. Beni öpmek isteseler bile tepki veriyorum. Ne yapmam lazım? Cevabınızı bekliyorum.

CEVAP: Değerli okurum, ne yapacaksın peki? Büyümüşsün artık, tam anne olma zamanı yani. 10 yıl sonra 37 yaşında olacaksın, çocuk yapma bakımından yavaş yavaş riskli sınıra giriyorsun. Önümüzdeki 10 yıl ne ki, göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Önce koca olabilecek bir sevgili bul, ardından tanıyabilmek için flört et, baktın uydu, ardından düğün dernek, eşe alışma falan derken çok zaman kaybedeceksin. Benim sana naçizane önerim; bu duygularını ikinci plana alarak iyi bir baba ve iyi bir eş olacak kalitede biriyle hemen arkadaşlık kurup onunla evlen. Cinsellik bölümünü ortam oluşunca çözersiniz gibime geliyor. O şimdilik kapalı bir kutu ve öylece kalsın. Çünkü senin kendinin açacağını hiç düşünmüyorum.

Aylardır kabus yaşıyorum, galiba benimki çok küçük!

SORU: Merhaba Figen hanım, ben 18 yaşında bir gencim, benim penisim çok küçük, ereksiyon sırasında 9,10 cm, ereksiyon dışında ise çok küçük. 3-4 aydır kabus yaşıyorum küçük olmasından dolayı. Acaba ileride cinsel hayatta sorun yaşar mıyım?

CEVAP: Değerli okurum, eline cetveli alıp seninkini ölçmeyi akıl etmişsin de, bununla ilgili araştırma yapmayı ya da daha önceden bana yazmayı neden akıl edemedin bir türlü? Neden mi önemli bu? 16-18 yaş grubunda ereksiyon halinde olmadan beklenen penis uzunluğu yaklaşık 9-11 cm dir. Seninkiyse ereksiyondayken bu ölçüde.. Yani biraz küçük. Nedeninin araştırılması gerekli. Eğer hormonal bir problem varsa da tedaviye başlamak gerekir çünkü. İşte bu yüzden önemli.

Bir cevap yazın