Sanal sansürün ve fişlemenin önüne geçmenin yolları

Sanal dünyada devlet eliyle sansürün fazlaca gerçekleştiği bir ülkede yaşıyoruz. Bu tablo kuşkusuz, internet kullanıcıları için endişe verici bir durum haline geliyor.

Fakat sanal ortamda özgürce, fişlenmeden gezinmek ve sansürleri delebilmenin birçok yolu var. Bunlardan bazılarını sizin için araştırdık.

Sanal sansürün ve fişlemenin önüne geçmenin yolları

Türkiye, sosyal medyaya getirilen kısıtlamalarla adından çokça söz ettiriyor. Geçtiğimiz yıl Twitter ve Youtube sosyal paylaşım sitelerine girişin devlet eliyle yasaklanması çokça tepki toplamıştı. Benzer uygulamalar son bulmuş değil. Aksine, her geçen gün farklı engellere ve kısıtlamalara rastlamak mümkün. İnternet özgürlüğü istatistiklerine bakıldığında ise durum içler acısı. Freedom House tarafından yapılan çalışmaya göre Türkiye, internet özgürlüğünde Uganda’nın bile altında. 38. sırada ve ‘kısmen özgür’ şeklinde tanımlanıyor.

Sansürün ve fişlemenin önüne geçmek mümkün

Hal böyleyken, insanlar sanal dünyayı rahat dolaşmanın ve özgürce internet kullanımı sağlamanın yollarını arıyor. Erişime engellenen sitelere ulaşmak için farklı yollar ve alternatifler mevcut. Aşama aşama anlatacak olursak; öncelikle engellenmiş bazı sitelere girmek için ‘DNS ayarları değiştirme’ olarak tabir edilen işlem gerçekleştirilebilir.

Bu işlemle bile aşamadığınız engelleri ise VPN programları sayesinde aşabilirsiniz. Hem telefonunuza hem de bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz bu programlar, basit tabirle ‘kimliğinizi ve adresinizi saklar’. Böylece farklı bir ülke üzerinden internete giriş sağlamış olursunuz.

DNS NEDİR?

DNS’in açılımı “Domain Name System” yani “Alan Adı Sistemi”dir. İşlevi ise internet adını verdiğimiz, birbirine bağlı milyonlarca yerel ağdan oluşan bu altyapıdaki aygıtlara (websiteler vs.) isimler vermek ve böylece bölümleri adlandırarak bölümler arası iletişimi organize etmektir.

Daha basit bir tabirle; internet sitelerine girmek istediğimizde her biri için çok uzun rakamlardan oluşan IP adresleri girmek yerine, hatırlanabilir isimler girerek ulaşmayı sağlayan kolaylaştırıcı bir sistem. DNS sistemi olmasaydı, örneğin google.com yerine 74.125.232.224 yazmak zorunda kalacaktık.

İnternet yasaklarında, özellikle Türkiye’de DNS sunucularına gelen taleplere yönelik yasaklamalar söz konusu. Dolayısıyla bu da, DNS adresinin değiştirilmesiyle; sözgelimi Almanya’daki bir DNS sunucusuna herhangi bir kısıtlama olmadan sorgu yapılabilmesi anlamına geliyor. Böylece yasak aşılmış oluyor. Ancak son gelişmelerle DNS temelli engellemenin kolayca aşıldığını fark eden yetkililer, doğrudan IP adresi bloklama yoluna gitmeye başladılar.

Fakat IP tabanlı yapılan engellemelere karşı koymanın da birtakım yolları var. Bunlardan en önemlileri VPN programları!

VPN Alternatifleri

Türkiye’de VPN sağlayıcı olarak HotSpot Shield yaygın olarak kullanılıyor. Aylık beş dolar veya yıllık 30 dolar gibi ücretler karşılığında sınırsız internete sahip olunabiliniyor. Para vermek istemeyen kullanıcılar için de ücretsiz bir sürüm mevcut. Bu sürümde sadece Amerika sunucusundan bağlanılabiliniyor ve çok fazla reklamı beraberinde getiriyor.

iPhone ve iPad kullanıcıları için Onavo iyi bir alternatif olabilir. Kotalı internet kullanıcılarının mobil verilerini yüzde 80’e kadar sıkıştırarak iletmesi ve kota tasarrufu sağlaması için geliştirilen yazılım VPN mantığı ile çalıştığı için engelleri aşıyor ve anonim kalmayı sağlayabiliyor. Yazılım şimdilik ücretsiz. Bilgisayar eklentisi olarak ise ZenMate (Google Chrome) ve Anonymox (Mozilla Firefox) en çok tercih edilenler arasında.

VPN NEDİR?

“Sanal Özel Ağ” anlamına gelen VPN, internet üzerinden başka ağlara erişim sağlayan ve kişisel verilerin saklanmasını önleyen bir bağlantı türüdür. İnternet sansürünün yaygın olduğu ülkeler için oldukça kullanışlı bir araç olan VPN, gerçek IP adresinizi gizleyip, internete farklı ülkelere ait değişik IP numaraları ile giriş yapmanızı sağlar. Kullanım sırasında veriler şifrelenir ve bu sayede kurulan bağlantının güvenlik ve gizliliği sağlanır.

‘TOR PROJECT’ Sayesinde Takip ve Denetim Güçleşiyor

internette anonimliği sağlayan VPN dışında uygulamalar da var. TOR Project bu uygulamalardan biri. TOR Ağı’na dahil olunduğu durumda kullanıcının internete gönderdiği ve oradan çağırdığı bilgiler parçalar halinde şifrelenerek, diğer TOR kullanıcılarının bilgisayarları üstünden gönderiliyor. Bu yöntemle kullanıcıların denetimi ve takibi çok zorlaşıyor. TOR kullanmanın dezavantajı doğrudan Flash desteklemiyor olması. Flash videoları çalıştırabilmek için TOR tarayıcısında kullanıcının değişiklikler yapması gerekiyor ve bu değişiklikler kullanıcının anonimliğini ortadan kaldırıyor.

Bir cevap yazın

dns, sansür, VPN,