Sahte Yapı Kredi Mailleri Tehlike Saçıyor

5 yıldır dünyadaki çeşitli bankalar için kullanılan Sahte Banka mailleri, 2006 başından itibaren ülkemizde de kullanılıyor. Çeşitli bankaların adlarının kullanıldığı “Sahte E-mailler ile kullanıcıların bilgilerini ele geçirme” yani “Phishing” taktiği, şimdi de Yapı Kredi Bankasının ismiyle geliyor.

Kötü Niyetli kişi yada kişiler, masum insanların kredi kartı bilgilerini ele geçirmek için her gün başka bir tuzak kurmaya devam ediyorlar. İşte bu tuzakların en sık kullanılanı da Phishing (Oltalama) tuzağı.

Phishing dünyada ve ülkemizde bir çok kurum ve kuruluşun başına gelmiş, sabıkalı bir hacking yöntemidir. Sahte web sitesi ve sahte e-posta ile ilgili kurumdan gelmiş gibi gösterilen E-postalar, kullanıcıları yine ilgili kurumun linki (web adresi) gibi duran bir linke tıklamalarını ister ve tıklanıldığı zaman da kötü niyetli kişilerin daha önceden hazırlamış olduğu fake (sahte) web sayfasına gider. Durumu anlamayan kişiler bu sayfada, kurumdan isteniyormuş gibi kişisel bilgilerini kayıt ederler ve sitenin veritabanına yazılmış olurlar. Böylece kötü niyetli kişiler sitenin veritabanına bağlanarak kolayca kişisel bilgiler, kredi kartı bilgileri gibi önemli bilgileri ele geçirmiş olurlar. Phising yöntemi en yaygın olarak bu şekilde kullanılmaktadır.

Son günlerde Yapı Kredi bankası adına hemen hemen tüm kullanıcıların mailk kutularına ulaşan E-mail’lerde, masum kişiler sahte web sitesine yönlendirilmeye çalışıyor.

Sahte Yapı Kredi E-maili ; Yapi Kredi – Güvenlik Alarmi başlığı altında geliyor. E-mail’in içeriği ise şöyle;

Güvenlik Alarmi

Yapı Kredi Online Bankacılık hesabınızın hizmet süresi dolmak üzeredir.
Aşağıdaki linki kullanarak hesabınıza ulaşabilir ve hesabınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

http://www.yapikredi.com.tr/tr-TR/MainPage.aspx?id=01597370882

Müşterilerin Online bankacılık hesaplarının süresinin dolduğu ve yeniden aktif etmek için aşağıdaki linke tıklayarak kişisel kredi kartı bilgilerini vermesi gerektiğini söyleyen E-mail yukarıda gördüğünüz şekilde yayılmaya devam ediyor.

Yapı Kredi Phising E-mailinin görüntüsüne; https://www.ozgurbilgi.net/wp-content/uploads/sahteyapikredihm2.jpg adresinden bakabilirsiniz. Adresteki görüntü benim kişisel e-posta adresime gelen sahte Yapı Kredi mailidir.

Peki kötü niyetli kişilerin bu tip E-posta sahtekarlıklarından nasıl korunacağız ? Aslında durum çok basit. Her zaman yinelediğimiz durum burada da geçerli. En başta uyanık olmamı gerekiyor. Çünkü Güvenlik bilinci bu konuda çok önemli hale geliyor. Güvenlik bilinci olmadan herhangi bir şey düşünmek ve yapmak sizin kullandığınız sistemdeki güvenlik programlarının boşa çalışmasına neden oluyor. Çünkü bu tip sahte web sitelerini ve mail’leri piyasadaki çoğu güvenlik programı maalesef yakalayıp, sizi uyarmıyor.

Öncelikli olarak uyanık olmak dedik, daha sonra mail’lerdeki linkleri takip etmemiz gerekiyor. Size gitmeniz için verilmiş olan linkin üstüne geldiğiniz zaman bilgisayarınızın sol alt köşesinde URL Adres yolu görünüyor. İşte o adrese bakarak size sunulan linkin sizi nereye götüreceğine bakabilirsiniz. Ancak bununla da yetinmeyeceğiz. İlgili sitede Güvenlik Standardı Protokolü olan HTTPS protokolü olup olmadığına bakacağız. http güvensiz, HTTPS güvenli bağlantı protokolleridir. Ayrıca günümüzde Dünya üzerinde hiçbir banka 2’nci ve 3’ncü güvenlik kontrollerini yapmadan sizin Online işleminizi uygulamamaktadır. Bu işlemler bankadan bankaya değişmektedir. Hiçbir banka personeli yada Bankadan gelen Mail, sizin kişisel bilgilerinizi sormaz, soruşturmaz.

Gördüğünüz gibi durum biraz uyanık olmak, biraz da dikkatlice kontrol etmekten geçiyor. Umarım kötü niyetli sahtekar kişiler emellerine ulaşamazlar ve insanlarımızın canı yanmaz.

Bir cevap yazın

fake mail, Oltalama, spam,