Sahte uygulama tehlikesi milyonları tuzağına düşürüyor

Oyun hileleri gibi görünen kötü amaçlı uygulamalar yazılmaya başladı. Para harcatmayı öngören bu uygulamaların tuzağına 3 milyon kişinin düştüğü tahmin ediliyor.

Sahte uygulama tehlikesi milyonları tuzağına düşürüyor

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, Android işletim sistemli akıllı telefonlar için Google Play mağazasından indirilebilen 30’un üzerinde ‘Scareware’ yani sahte uygulama keşfetti.

MineCraft oyununun hileleri gibi görünen bu kötü amaçlı uygulamalar 3 milyon kişi tarafından indirildiği öngörülüyor.

Büyük hızla yayılıyor

Şirket, genel anlamıyla ‘Scareware‘ olarak tanımlanan bu tehditleri ‘Android/FakeApp.AL’ olarak tasnif etti. Olumsuz kullanıcı yorumlarına rağmen bu scareware uygulamasının son aylarda oldukça hızlı yayıldığı dikkat çekiyor. Sahte uygulamaların içindeki scareware teknikleri, kullanıcıları para harcatmaya yönlendiriyor.

4,80 euro ücret talep ediliyor

Uygulamalardan biri cihaza kurulduğunda, cihazda virüs bulunduğu yönünde sahte uyarı mesajları ortaya çıkıyor. Bu mesajlarda kullanıcılardan haftalık 4,80 euro ücret talep ediliyor ve bu ücret karşılığında virüsün temizleneceği ve cihazın korunacağı belirtiliyor. Oysa böyle bir durum söz konusu değil.

Kuşkuyla yaklaşın

Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko, uygulama indirilirken dikkatli davranılmasını, sonrasında koruma için para isteyen uygulamalara kuşku ile yaklaşılmasını ve mutlaka güncel bir mobil güvenlik yazılımı kullanılmasını tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

Sahte uygulamalar,