Rus hacker saldırılarında Türkiye’yi kullanıyor

İddialara göre Rus hacker’lar, Gürci sitelerine saldırmak için Türkiye’deki sunucuları kullanıyor…

Gürcistan ve Rusya arasındaki çatışma ile birlikte Gürcistan hükümetinin web sitelerine yapılan saldırılar da gündeme gelmeye başladı.

Hafta sonu boyunca yapılan saldırılardan dolayı Gürcistan başkanlık web sitesi “www.president.gov.ge” ve “www.parliament.gov.ge” gibi hükümet web sitelerine giriş mümkün olmadı. Tansiyonun yükselmeye başladığı Temmuz sonunda da buna benzer saldırılar yapılmıştı.

İddialara göre saldırılar Ruslara ait bir çeşit zararlı yazılım kullanılarak yapılıyor ve komuta sunucusu da Türkiye’de bulunuyor. Rusya’daki milliyetçi gazeteler hacker’ları Gürci web sitelerine saldırmaya teşvik ediyor. Onaylanmamış raporlara göre saldırıların arkasında Rus İş Ağı (RBN) bulunuyor.

Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Estonya’da da gerçek dünyadaki çatışmalara siber-saldırılarla destek verildiğini görmüştük. Söz konusu saldırılar, 2. Dünya Savaşı’na ait bazı anıtların yerlerinin değiştirilmesiyle ilgili bir çatışmayla ilgiliydi ve Estontya Parlementosu’nu, bankalarını, gazetelerini ve hükümet sitelerini hedef almıştı. Saldırılar konusunda Rus milliyetçileri suçlanmıştı. Estonya başbakanı Urmas Paet Kremlin’in bu saldırıyla ilgisi olabileceğini öne sürmüş, fakat somut bir delil sunamamıştı. Saldırılardan sorumlu olarak sadece bir Rus vatandaşı tutuklanmıştı.

Bir cevap yazın

güvenlik, Siber suçlar,