Rus Gazetesi Nezavisimaya’nın Manşeti: Fetullah Sen Kimsin?

Fethullah GülenRusya‘nın 5 büyük gazetesinden biri olan Nezavisimaya, 6 Şubat 2008 tarihli sayısında Fethullah Gülen dosyası yayımladı. Etkili Rus gazetesi, “Kimsiniz siz, Bay Fethullah Gülen?” başlığıyla verdiği habere tam bir buçuk sayfa ayırdı. Dosyayı hazırlayan Andrey Melnikov haberinde, Mehmet Perinçek‘le geniş bir görüşmeye yer verdi. Melnikov, Gülen’in avukatı Orhan Erdemli’ye de sordu: Fethullah okullarında CIA ajanları öğretmen olarak çalışıyor mu?

Rusya’nın etkili gazetesi Nezavisimaya ‘daki Fethullah dosyasını hazırlayan Andrey Melnikov’un giriş yazısı, “Fethullah Gülen’in Hayali İmparatorluğu” başlığını taşıyor. Alt başlık da “Türk ilahiyatçısının elle tutulamaz ama evrensel etkisi”. İstanbul Üniversitesi araştırma görevlisi Mehmet Perinçek’le yapılan röportajın başlığı “Ankara için Maydan”. Maydan, Ukrayna’da turuncu devrimin merkezi olan meydanın adı. Alt başlık da “Türkiye, Rusya’dan kendi tarikatlarına karşı mücadele bekliyor”.

İşte Melnikov’un Mehmet Perinçek’le yaptığı röportajdan bazı bölümler:

NEZAVİSİMAYA GAZETA: Rus yargı organlarının Nurculara yönelik aldığı kararları bazı Müslüman aydınla eleştirdi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdular. Türkiye Cumhuriyeti resmi çevrelerinin Rus yargısını desteklemesinin nedeni nedir?

MEHMET PERİNÇEK: Fethullahçıların faaliyetleri Türk devletinin politikasını yansıtmıyor. Fethullah Gülen örgütü Batı’nın, öncelikle de ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’ni gerçekleştirme araçlarından biridir. Bu planın gerçekleştirilmesi için milli devletlerin temelini ortadan kaldıran tarikatlar, siyasi ve ideolojik bir araç olarak kullanılmaktadır. Gülen, Türkiye-Rusya ilişkilerinin ana engellerinden biridir. Onun müritlerinin Çeçen ayrılıkçılığıyla bağları, sizin ülkenizin iktidarı tarafından Türk resmi politikasının bir ürünü olarak algılanmaktadır. Bu nedenle Rusya’nın bu tarikattan temizlenmesi, ülkelerimiz arasındaki karşılıklı ilişkilerin iyileşmesini sağlayacaktır.

NEZAVİSİMAYA GAZETA: Gülen tarikatının Yakın Doğu’da Batı emperyalizminin politikalarının bir uzantısı olduğu iddiasını nelere dayandırıyorsunuz?

PERİNÇEK: Gülen’in yurtdışındaki okullarında CIA ajanları öğretmen olarak çalışıyor. Eğer Gülen tarikatının yayıldığı coğrafyayı da analiz edecek olursak, Amerika’nın çıkar bölgelerinde yoğunlaştıklarını görürüz. Tarikat, ABD emperyalizminin Türkiye’de, Orta Asya’da, Ortadoğu’da, Kafkasya’da, Sudan’da, Çin’in Sincian Uygur özerk bölgesinde ajan faaliyetini yürütmektedir. Gülen’in takipçileri, okullar, üniversiteler, yurtlar açarak gençler üzerinde çalışmaktadır.

NEZAVİSİMAYA GAZETA: Gülen tarikatının AKP iktidarındaki durumu nedir?

PERİNÇEK: Özellikle emniyet ve istihbaratı Fethullahçıların eline geçmiştir. Bu yapı, Türk ordusuna ve milli güçlere karşı operasyonlar ve provokasyonlar düzenlemektedir. Gülen tarikatı, ordu içine de sızmaya çalışmış, ancak bunda başarılı olamamıştır.

NEZAVİSİMAYA GAZETA: Nurcularla Müslümanlık ve Türklük propagandası arasındaki bağ nedir?

PERİNÇEK: Sözde Türk kültürünü yaydıkları propagandası yaparak aslında etnik ayrılıkları ateşlemekte ve örnek olarak Çeçen ve Tatar ayrılıkçılığını desteklemektedirler. Amerikan planları önündeki en büyük engel olan milli devletler, etnik parçalara ayrılarak zayıflatılmaktadır. Okullarında Türkçeden çok İngilizce öğretilmektedir. Nerede ABD ile bir ülke arasında sorun çıksa, Gülen’in okulları orada mantar gibi bitmektedir.

Gazeteci Melnikov, Fethullah Gülen’e de bazı sorular yöneltti. Bu sorulara yanıt, Gülen’in Türkiye’deki avukatı Orhan Erdemli’den geldi. Avukat Erdemli’nin anlattıklarına göre, kendilerini “Nurcu” olarak adlandıran gruplar Fethullah’ı kabul etmiyor.

Andrey Melnikov, Fetullah okullarında CIA ajanlarının öğretmen olarak görev yapıp yapmadığını, Gülen hareketinin ABD planlarında rol alıp almadığını da sordu. Bu suçlamaların Gülen’in siyasi karşıtlarının ürünü olduğunu savunan Erdemli, “marjinal” bir grup olan Aydınlık çevresinin bu iddiaları dile getirdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

Fethullah Gülen, Nezavisimaya, Nurcu,