Rapidshare Tekelleşiyor mu?

Rapidshare Tekelleşiyor mu?

Gerekli veya gereksiz (gereksiz bir çok forum var :) ) her türlü içeriğin bulunduğu paylaşım forumlarının vazgeçilmez dosya yükleme merkezi olan Rapidshare.com’un son getirdiği kısıtlamalar neyin göstergesi?

160 milyonun üzerinde dosyanın yüklendiği Rapidshare.com, dosya paylaşımı konusunda sıradan bir alternatif olma aşamasını çoktan geride bıraktı. Paylaşım forumlarındaki konuların “Rapid” ve “No Rapid” şeklinde ikiye ayrılması da bunun bir göstergesi. Bu kontrolsüz büyümenin sonucu olarak, gereğinden fazla büyüyen her platformda olduğu gibi, Rapidshare de tekelleşme yolunda ilerliyor. Sonbahar mevsiminde kullanıcılarla alay eder gibi sürekli değiştirilen sistemler, gerek güvenlik olsun, gerekse indirme kotası, durumun basit birer örneği niteliğinde.

Ücretli Kullanıcılara Gizli Zam

Rapidshare Premium hesap sahiplerinin maruz kaldığı kota karmaşasına göz atalım; önce 5 günde 25 GB(günlük 5 GB), sonra günde 10 GB, son olarak da ayda 80 GB(günlük 2,67 GB). İETT’nin bilet fiyatları bile bu kadar hızlı ve kararsız şekilde değişmiyor. Ancak bu değişikliklerin arkasında başka bir sebep olabilir. Zira Rapidshare, bir süredir uygulamada olan fakat kullanıcıların pek tercih etmediği TrafficShare adlı kotalı sisteme geçişin aşamalı hazırlığını yapıyor olabilir.

Gelin basit bir hesap yapalım: 80 GB kotaya sahip 30 günlük kullanımın fiyatı halen 7 Euro. 100 GB kotaya sahip ön ödemeli TrafficShare kotası ise 10 Euro. Yani aylık toplam 180 GB kotaya, tam 17 Euro’ya sahip oluyorsunuz. Oysa eski sistemde, günde 10 GB üzerinden aylık 300 GB kotanın fiyatı sadece 7 Euro idi. Bu da ne açıdan bakarsak bakalım, TrafficShare ile kombine bir şekilde yüksek oranda bir gizli zam gibi görünüyor.

TrafficShare Kotanızı Açmayı Unutmayın

Kullanıcıların kafasını karıştırabilecek bir diğer uygulama da geçtiğimiz dönemde başladı. Artık normal kotanızı kullandığınızda, TrafficShare kotanız otomatik olarak devreye girmiyor. Bunu açmak için hesabınıza girdikten sonra Settings bölümünde Download Traffic Management kısmına gelerek, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Use existing TrafficShare volume” seçeneğini işaretleyip en alttan Save ile kaydetmeniz gerekiyor. Aksi takdirde, parayı basıp ekstra kota satın alsanız bile, günlük sadece 2,67 GB ile yetinmeye devam etmek zorunda kalıyorsunuz.

Karaborsacılara Dur mu Dendi?

Rapidshare karaborsacıları, “emeğe saygı” temalı forumlarda kendi hesaplarına yükledikleri dosyaları paylaşıp, buradan kazandıkları Rapid puanlarıyla açtığı hesapları ucuz fiyata satan kişilere deniyor. Rapidshare’in kota sınırlamasındaki son yaptırımları ve Rapid puanlarının TrafficShare kotasına dönüştürülememesi, site yönetiminin bu kişilere dur demek için aldığı bir tedbir olarak da görülebilir. Zira karaborsadan ucuza Rapishare hesabı satanlar, siteyi sadece tıklanma oranı yüksek bir platform haline getiriyor ki bu da parayı reklam yerine ticaretten kazanan Rapidshare yönetiminin hiç de işine gelmiyor.

Sonu Ne Olacak?

Rapidshare, bir süredir lisans davaları yüzünden bilumum yazılım şirketi ile papaz olmuş durumda. Davaların biri bitse diğeri açılıyor. Paylaşım forumlarının vazgeçilmezi olan paylaşım sitesinin akıbeti, sadece site yönetimini değil, yüklediği dosyalardan kazandığı puanlarla hesap satarak işi ticarete döken Rapidshare karaborsa hesap satıcılarını da kara kara düşündürüyor.

Rapidshare Tekelleşiyor mu? için yorumlar “2”

  • Murat Ekici:

    Rapidshare günlük download kotasını kaldırmışş, kaynak: türkiye resmi bayisi

  • ismail:

    Cok güzel bir açıklama rapid kullanıyordum dune kadar bule bı adılık yapdıktan sonra bırakdım programlarla ındırıyorum artık ben gunde 2,66 dşimin kovuguna yetmez cakallık dan başka bıse degıl bu rapıdın yapdıgı dupe duz somurmek zaten hep boyle degılmı parayı bul sonra dudukle

Bir cevap yazın

dosya paylaşım, rapidshare,