Rapidshare kullanıcı bilgilerini açığa çıkarıyor

Rapidshare kullanıcı bilgilerini paylaşıyor!

Telif hakkı ve kullanıcı bilgilerinin gizliliği arasında sıkışan Rapidshare artık tarafını seçti…

Ünlü çevrimiçi dosya paylaşım servisi Rapidshare, Almanya‘da telif haklarını çiğnedikleri belirlenen kullanıcılarının bilgilerini büyük yapımcı şirketlere verdi. Haklarında yasal işlem başlatılacak kullanıcılardan birinin evine de polis baskın yaptı.

Çoğu yeni albümde olduğu gibi Metallica‘nın yeni albümü “Death Magnetic” albümü de piyasaya çıkmadan bir gün önce Rapidshare’e yüklendi. Ama bu kullanıcılardan birinin evine polis geçtiğimiz haftalarda baskın düzenledi. Peki, kullanıcıların paylaşımda IP adreslerini vermedikleri ve paylaşımı doğrudan kendileri yapmadıkları Rapidshare paylaşım sisteminde bu nasıl gerçekleşti?

İlk önce telif haklı materyali yükleyenin kimliğinin nasıl bulunduğu açıklanmamıştı. Ama geçen günlerde ortaya çıkan bir haberde, kullanıcının alman telif hakkı yasalarındaki bir maddenin tekrar yorumlanması sonucu Rapidshare’den elde edildiği açıklandı.

Aslında bu madde daha önce de doğrudan paylaşım yapılan ağlarda kullanıcı bilgilerinin edinilmesi için kullanılmıştı. Madde, yapımcı şirketlere hâkimlerden izin alarak internet servis sağlayıcılarına IP adreslerinin sahiplerini sorma hakkı tanıyordu. Şimdi ise aynı madde tekrar yorumlanarak Almanya’daki Rapidshare gibi dosya paylaşım hizmeti veren çevrimiçi şirketlerde uygulanıyor.

Bu yeni yorum, yapımcı şirketlere çevrimiçi hizmet veren birçok dosya paylaşım servisine ve hatta BitTorrent sitelerine aynı soruyu sormalarına olanak tanıyabilir. Artık Almanya’da bulunan bir siteye bir torrent dosyası yükleyen herkes bu tehdit altında. Her ne kadar torrent dosyasını yükleyenin asıl telif haklı materyali doğrudan dağıttığı kanıtlanamayacak olsa da bu telif haklarına saldırıya yardım olarak görülebilir.

Bu gidişle Almanya yapımcı şirketlerin yeni cenneti haline gelecek.

Bir cevap yazın

kullanıcı bilgileri, rapidshare,