Pinterest’ten nasıl daha fazla trafik sağlanabilir?

Viral içerikleriyle tanıdığımız, her sosyal ağ akışımızda paylaşımlarıyla karşımıza çıkan Buzzfeed sadece içerikleriyle değil sosyal medya stratejisi açısından da diğer yayıncı ve markalara örnek teşkil edecek bir özelliğe sahip. Öyle ki aylık 150 milyon okuyucusu olan Buzzfeed’in en büyük ikinci trafik kaynağı pek de önemsenmeyen bir ağdan geliyor: Pinterest.

Pinterest genellikle çoğu marka ve yayıncu tarafından göz ardı edilen bir sosyal ağ. Sosyal medya stratejilerinin merkezine Facebook ve Twitter‘ı yerleştiren markaların çoğunlukla atladığı Pinterest aslında web sitesine trafik çekmek için oldukça elverişli bir platform. Her ne kadar Facebook, trafik çekmede hala şampiyonluğunu korusa da doğru kullanıldığı zaman Pinterest, sosyal trafikte Twitter’ı bile sollayabiliyor.

Buna bir örnek de en hızlı büyüyen global yayıncılarının başında gelen ve artık başarısının tartışılmadığı Buzzfeed. Facebook haber kaynağınızda, arkadaşlarınızın profillerinde, Twitter zaman akışınızda eminiz ki sık sık Buzzfeed içeriklerine denk geliyorsunuzdur. Özellikle Twitter’da retweet rekorları kıran Buzzfeed paylaşımlarına tıklıyor musunuz bilmiyoruz ama Buzzfeed’in kendisi Pinterest’ten gelen trafiğin Twitter’ı geçtiğini söylüyor.

BuzzFeed on Pinterest

Çoğu yayıncı ve markanın atladığı Pinterest’in Buzzfeed için nasıl bu kadar büyük bir trafik kaynağına dönüştüğü ise yine Buzzfeed’in stratejisinde gizli. Buzzfeed, Pinterest denince akla moda, ev dekorasyonu, yemek gibi konuların akla geldiğini ve bu konuda bir şey üretmeyen markaların “Burada benim paylaşacağım bir içerik yok” diye sosyal ağdan uzak durduğunu söylüyor. Oysa ki Buzzfeed’e göre Pinterest’te dikkat çeken bir içerik türü ise komik hikayeler. Öyle ki Pinterest’ten gelen trafiklerinin %30′unu bu komik paylaşımlar oluşturuyor.

Ayrıca pinlerle tıklamalar her zaman birbiriyle uyumlu değil. Örneğin güzel bir tatil resminin olduğu paylaşımı kullanıcılar pinlerken linke tıklamıyor ve siteye gitmiyor. Buna nazaran komik içeriklerin tıklanma oranı pinlenme oranından daha fazla.

Diğer yandan Pinterest’te içeriklerin viral olma süresi daha yavaş ama trafik sağlama süresinde Facebook ve Twitter’ı geçiyor. Buzzfeed örneğine dönersek popüler yayıncı Pinterest’ten gelen trafiklerinin büyük kısmının iki aylık içeriklerden kaynaklandığını söylüyor. Diğer bir deyişle Pinterest’te içeriklerin viral olması için ona zaman tanımak sonrasında da ektiğinizi biçmeyi beklemeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

Buzzfeed, Pinterest, trafik,