Penis boyu kalıtımsal mıdır ve ilk ilişkide penis büyür mü?

Penis büyür mü?

Ben 18 yaşında bir erkeğim. sorum, penisin boyutları kalıtımsal mıdır acaba? Bir de, cinsel ilişkiye girmemiş erkeklerin ilk defa ilişkiye girdikten sonra penislerinde bir büyüme olacağı söyleniyor. Acaba bu doğru mudur? Doğru ise bu büyüme ne kadardır? En kısa zamanda cevabınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum size…

CEVAP: Değerli okurum, penis boyu da diğer tüm fiziksel özelliklerimiz gibi kalıtımsaldır. Zaten insan, anne ve babasının üreme hücrelerinin birleşerek döllenmesi sonucu oluştuğunda, herhangi bir fiziki özelliğinin kalıtımsal olmaması mümkün de değildir. Fakat kalıtım konusu çok fazla değişkene bağlı olduğundan hatta dış şartlardan da etkilendiğinden kişinin herhangi bir fiziksel özelliğinin aileden kime ne kadar benzeyeceği konusunda bir tahmin yapmanın imkanı yoktur. Diğer sorununa gelince; ilk ilişkiye girdikten sonra peniste bir büyüme olması tabii ki mümkün değildir. Bunları kim hangi bilimsel gerçeğe dayanarak söylüyor bir türlü anlayamadım gitti! Penis de vücudumuzun diğer organları gibi çeşitli dokulardan oluşur, fakat içinde bulunan süngersi bir çift yapının kan ile dolması sonucu büyür, genişler ve sertlik kazanarak cinsel ilişki kurabilecek hale gelir. Yani özetle bu dokuların yapısı ve esneme oranları bir anda, yani bir cinsel ilişki kurma ile herhangi bir değişiklik göstermez. Yaşın küçük olduğu için sana bir abla tavsiyesinde bulunayım; asla ve asla kulaktan dolma bilgilere itibar gösterme, doğru değiller…

Penis boyu kalıtımsal mıdır ve ilk ilişkide penis büyür mü

‘Şişkosun, penisin görünmüyor’ dedi!

SORU: Sevgili Figen hanım. Sevgilim çok şişko olduğumu söyledi. Bu yüzden penisimin görünmediğini söyledi. Ne yapsam kilo veremiyorum. Aşırı mastürbasyonun kilo verdirdiğini duydum. Bunun doğruluğu var mı?

CEVAP: Değerli okurum, evet sevgilin doğru söylüyor, eğer penisin görünmüyorsa sen gerçekten kilolusun ve acilen kilo vermen gerekiyor… Ama kendini tatmin etmekle değil tabii… Çünkü yok öyle bir şey…. Kim söyledi sana bunu merak ettim. Eğer kendini tatmin kilo verdirseydi, etraf sıska erkekten geçilmezdi. Bu işin formülü çok açık: Bir sen, bir diyetisyen, bir de irade… Beni dinlersen çok kısa bir süre sonra sevgilin “Kara göründüüüüü!” diye bağıracaktır… Şimdi doğru iş başına!..

Evdeki kedi hamileler için zararlı olur mu?

SORU: Figen hanım, ben 2 yılık evli bir bayanım. Evimde bir kedi besliyorum. Şimdi hamile kalmak istiyorum. Bazı yayın organlarında kedinin hamileliğe zarar vereceğini okumuştum. Bu ne kadar doğrudur acaba?

CEVAP: Değerli okurum, bir hayvansever olarak şunu diyebilirim ki, gerekli tetkik ve aşıları yapılan, çiğ etle beslenmeyen kedilerin özel bir durum yoksa gebelik süresinde evde beslenmesinde hiçbir sakınca yoktur. Ancak buradaki sorun, kedinin kendisine gösterilen sevgide bir azalma hissederek kıskançlık yapabilir olmasıdır. Bu nedenden dolayı hastalanabilir ya da belki de bebeğe zarar verebilir. Bunun dışında evde kedinin olması bebeğin ruhsal gelişimi açısından, doğayı ve hayvanları tanıması açısından faydalıdır.

Cinsel açlığımı azaltmanın bir yolu var mı?

SORU: 32 yaşında bir bayanım. Sürekli bir cinsel açlık içindeyim. Gün içerisinde mutlaka kendimi doyuma ulaştırıyorum ama yinede rahatlayamıyorum. Cinsel isteğimi azaltma konusunda kendimi tatmin dışında ne yapabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, hep söylüyorum, yine söyleyeceğim, yapmak istiyorsan yap kim ne karışabilir! Ayrıca bana göre kişinin eşi yoksa, istediği sürece kendini tatmin etmesinde sağlık açısından bir sorun yoktur ama bu kişinin sosyal yaşantısını engellemediği sürece doğaldır. Kişinin sosyal faaliyetlerini arttırması, ilgi duyduğu konulara odaklanması onu rahatlatabilir. Ancak bu durum yaşamını olumsuz etkilemeye başlamışsa, sadece bu konuya odaklanmışsan bir uzmandan yardım alman faydalı olacaktır düşüncesindeyim.

Kız arkadaşım ona zevk vermediğimi söylüyor…

SORU: Benim bir sorunum var ve bu sorun, insanlarla ilişkime de yansıyor artık. Ben ilişkiye girdikten çok kısa bir süre sonra hemen boşalıyorum. Partnerim de bundan rahatsızlık duyuyor, “Hiç zevk vermiyorsun” diyor sürekli. Bütün düzenim alt üst oldu. Çok istememe rağmen artık cinsellikten uzak durmaya çalışıyorum. Ne olur bana yardım edin?

CEVAP: Değerli okurum, erkeklerde erken boşalma, organik bir hastalık durumu yoksa psikolojik kökenli olabilir, örneğin depresyon ya da kaygı bozuklukları gibi. İlişki bazında eşlerin duygusal yakınlığı önemli bir faktördür. Çoğu zaman ilişkiye yönelik performans kaygısı da erken boşalma sorununun artmasına yol açar. Ayrıca cinsel sorun varlığından söz etmek için, partner, ilişki ortamı ve diğer koşulların uygun olup olmayışını gözden geçirmek gerekir. Sen öncelikle organik bir hastalık olup olmadığını anladıktan sonra gerekirse psikolojik yardım alarak bu sorununu çözüme kavuşturabilirsin.

Temizliğine dikkat etmiyor, seks sırasında tiksiniyorum

SORU: 38 yaşında bir bayanım. Eşime nazaran ben daha bakımlıyım. Eşim temizliğine hiç dikkat etmiyor. Sürekli salaş bir halde dolaşıyor. Bu seks sırasında bende tiksinti uyandırıyor. Acaba bu durumu nasıl düzeltebilirim? Bana yardımcı olursanız inanın çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, cinsellikte yaşanan sorunlardan biri de aile içi iletişim problemleridir. İletişim de en önemli faktörlerden biri; açık ve net bir şekilde beklentilerin ifade edilmesidir. Eğer beklentiler nazik bir dille eşe anlatılırsa problemler büyük ölçüde çözüme ulaşacaktır. Sen de bunu dene derim..

Ameliyattan sonra kendimi tatmin edebilir miyim?

SORU: Merhaba Figen Hanım, ben 20 gün önce varikosel ameliyatı geçirdim. Bu ameliyatın cinsel yaşamıma bir sakıncası olur mu? Ya da kendimi tatmin etmemin zararı olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, varikoselin cinselliğe herhangi bir etkisi olmaz. Ancak ağır dereceli varikosel uzun yıllar içinde testisi etkileyerek, ilerleyen yaşlarda olabilen testosteron-yani erkeklik hormonu azalmasına kısmi bir katkıda bulunabilir. Varikosel bir sağlık sorunu değildir, iktidarsızlık yapmaz, sadece döl hücrelerini etkileyerek kısırlık yapabileceğinden dolayı mikrocerrahi teknik ile tedavi edilmesi önerilir.

İlişkiden bir dakika sonra hemen boşalıyorum

SORU: Merhaba. Ben 25 yaşındayım ve erken boşalma sorunum var. İlişkiye başladıktan yaklaşık 1 dakika sonra boşalıyorum. Bu sorunum nasıl düzelebilir? Bana bu konuda bir bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, cinsel birleşme gerçekleştikten sonra, her iki tarafı da tatmin edecek makul süre geçmeden erkeğin boşalarak cinsel organının gevşemesi ve cinsel ilişkinin zamansız olarak sonlanması halinde, buna erken boşalma denir. Pratikte bu, duhulden sonra ilişkiyi aktif olarak en az 3-5 dakika sürdürebilmek anlamına gelir. Önemli olan partnerlerin uyumudur. Bazı çiftler diğerlerine göre çok daha kısa sürede beraberce orgazm olurken, bazıları da bu süre belirgin şekilde uzayabilir. Fazla uzayan bir cinsel ilişkiden fiziksel olarak rahatsız olmaları da mümkün.

Bir cevap yazın