Orgazm olamıyorum, neden? Orgazm nedir

Çoğu kadın, cinsel ilişki sırasında orgazm olup olmadığını anlamakta güçlük çeker… Beraberlikten zevk alan çiftlerin orgazmı yaşaması kaçınılmazdır. Orgazm olmayı takıntı haline getirenler, cinsel hayatlarını zora soktuklarının farkına varmalıdır.

Orgazm olamıyorum, neden? Orgazm nedir

Orgazm olamıyorum

Soru: 5 yıllık evli, 28 yaşında bir kadınım. Eşimle cinsel ilişkiye girmemde bir sorun yok, ancak orgazm olamıyorum. Oluyorsam da bunu anlayamıyorum. Bu konuda ne yapabilirim? Cevabınız için teşekkürler.

Orgazm nedir? Boşalma nedir?

Cinsel yaşamla ilgili birçok konuda olduğu gibi boşalma ve orgazm konusunda da yanlış bilgilenmeler mevcuttur. Boşalma ve orgazm olmak aynı şeyler değildir. Boşalma çoğu zaman fizyolojik bir olaydır ve bedensel bir rahatlamadır. Erkekte boşalma belirgin iken (meni fışkırması), kadın boşalmasına gözle görülebilir bir sıvı fışkırması eşlik etmez. Orgazm ise öğrenilebilen istemli bir reflekstir, kasılmalarla ortaya çıkan bedensel ve ruhsal bir rahatlama ve gevşeme halidir. Cinsel uyarım ve zevkin de en yüksek noktasıdır.

SIKINTIYA YOL AÇAR

Birçok kişide boşalma çoğu kez olurken, orgazm nadiren eşlik eder. Çok sayıda kişide de orgazm olma beklentisi takıntı halindedir. Bu takıntı nedeniyle çoğu kez normal seyretmesi gereken cinsel ilişki süreci bozulur. Oluşan gerginlik, kişide başka cinsel sıkıntıları da beraberinde getirir. Oysa cinsel ilişki sırasında orgazm olmayı hedef olmaktan çıkartan kişiler, uygun ve yeterli süre cinsel ilişkiye girdiklerinde, cinsel ilişkinin hazzına vardıklarında, hemen ardından orgazmı yaşarlar. Bedensel tepkilerini anlamlandırabilen her kadın da orgazm olup olmadığını anlar.

Nasıl orgazm olabilirim?

VAKİT AYIRMAK ÖNEMLİ

Kadın cinsel organları içinde en duyarlı bölgenin klitoris olduğunu ve kadın orgazmında çok önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Ön sevişmeye yeterince vakit ayırarak, erojen bölgelerinizin daha fazla uyarılmasını sağlayarak ve cinsel ilişki sırasında aşk oyunlarına yer vererek orgazm olmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Tüm çabalarınıza rağmen bir türlü orgazm olamıyorsanız, bir uzmana başvurmanız en doğru davranış olacaktır.

Bir cevap yazın

ilişki, ön sevişme, orgazm,