Nokta vuruşlu yazıcıda güvenlik açığı

Yazılım açıkları tamam ama bu kadarı da fazla.

Windows ve diğer yazılımların açıklarına alışan bünyemiz, bakalım bu ilginç açığa nasıl dayanacak?

Nokta vuruşlu yazıcı

Şifreleme ve veri güvenliği Profesörü Michael Backes ve ekibinin Max-Planck enstitüsünde yaptığı bir araştırma, nokta vuruşlu yazıcıların yazarken çıkardıkları seslerden yazdıklarının anlaşılabileceğini ortaya koyuyor.

Özellikle bankalarda ve hastanelerde kullanılmaya devam eden nokta vuruşlu yazıcıların bu güvenlik açığını keşfetmek ise hiç kolay olmamış. Çözümleme için ses tanımlama yazılımlarını kullanan Backes kelimelerin oluşturduğu sesleri tanımlamak için ise koca bir sözlüğü bütünüyle nokta vuruşlu bir yazıcıya yazdırmış. Bu sözlükteki kelimeleri tek tek ses tanımlama yazılımına tanıtan Backes daha sonra basit bir mikrofon kullanarak başka yazıcıların çıkardığı sesleri kaydetmiş ve çözümlemeye çalışmış.

Kaydedilen seslerin %70’inin çözümlenebildiğini söyleyen Backes bir klinikteki nokta vuruşlu yazıcı ile de canlı bir test yapmış. Yazılım, ilk birkaç reçeteden sonra bütün ilaç isimlerini doğru çözümleyebilmiş..
Ama günümüzde bu tür bir dinlemenin kullanılmadığını söyleyen Backes yakın gelecekte bunun için de gerekli sistemlerin geliştirilebileceğini belirtiyor.

Bu yüzden siz siz olun nokta vuruşlu yazıcınız varsa önemli verilerinizi bununla yazdırmayın.

Bir cevap yazın

nokta vuruşlu yazıcılar, ses tanımlama,