Neden iPhone yerine Android işletim sistemine sahip cihaz almalısınız?

Yeni bir akıllı telefon alacaksınız, çevrenizden devamlı duyduğunuz Android ve iPhone rekabeti yüzünden birçok kişi gibi siz de kararsızlık yaşıyor olabilirsiniz. Eğer bugüne kadar hep iPhone kullandıysanız ve iOS işletim sistemine alıştıysanız Android, Android’e alıştıysanız iOS ilk kullanımda size farklı gelecek.

iphone android

Ancak koyu iPhone fanatiklerinin bile zaman zaman Android işletim sistemine ilgi duyduklarını görüyoruz. Peki neden iPhone yerine Android işletim sistemine sahip bir cihaz almalısınız? Gelin bu sorunun cevabını bulmak için Android cihazlara daha yakından bakalım…

1. Google servisleri

Android işletim sistemli telefonlar, Gmail, Google Maps ve Google Calendar gibi Google servisleriyle, diğer cihazlara oranla daha uyumlu çalışıyor. Google servislerinin senkronizasyonu, Android tabanlı cihazlarda daha kolay ve düzgün yapılıyor. Ayrıca Android tabanlı cihazınız varsa bu servislerle ilgili en yeni özelliklere iPhone kullanıcılarından çok daha önce siz sahip oluyorsunuz.

2. Pil değişimi

Akıllı telefonların başa bela özelliklerinden biri de kısa pil ömrü. Çoğu Android tabanlı telefonda, iPhone’ların aksine, eskiyen pili değiştirebiliyorsunuz. Kullanım sebebiyle eskiyen ve ömrü biten pili değiştirebilmek telefonunuzu bir süre daha pil sıkıntısı yaşamadan kullanabilmenize olanak tanıyor. Maalesef iPhone’da eskiyen pili değiştirmek için telefonu garanti kapsamı dışına çıkaracak bir takım işlemler yapılması gerekiyor.

3. Standart USB kablosu kullanımı

Akıllı telefonların en güzel özelliklerinden biri de veri kablosuyla şarj edilebilmeleri. USB girişine takılan veri kablolarının aynı zamanda telefonu şarj etmesi harika bir özellik. Android tabanlı cihazlarda bu USB girişler evrensel standartlarda olduğu için Apple’ın iPhone cihazlar için geliştirdiği kabloya göre daha kolay bulunuyor ve çoğu zaman marka gözetmeksizin birbirine uyuyor.

4. SD kart avantajı

Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamaların özellikleri arttıkça dosya boyutları da doğru orantılı bir şekilde büyüyor. iPhone cihazlarda sabit olan depolama alanları Android tabanlı telefonlarda SD kart yardımıyla ihtiyaca göre artırılabiliyor.

5. Daha çok ürün imkânı

Piyasada Apple tarafından üretilen tek telefon iPhone olduğu için, iOS sistemini kullanan tek telefon da iPhone modelleri haliyle. Ancak pek çok marka Android işletim sistemi kullanıyor ve bu da çok geniş bir ürün yelpazesi anlamına geliyor.

6. Launcher ara yüzleri

Her gün kullandığımız cep telefonu ya da mobil tablet gibi cihazların arayüzleri bir süre sonra sıkıcı olabiliyor ya da kullanımımıza göre bir takım değişiklikler yapmak isteyebiliyoruz. Android tabanlı cihazlarda kuracağımız basit bir uygulamayla bütün bir ara yüzü değiştirme imkanı varken böyle bir şeyi iPhone’da yapabilmek maalesef mümkün değil.

7. Uygun fiyat

Benzer özellikleri olan Android tabanlı bir cihazla iPhone’u karşılaştırdığımızda Android tabanlı telefonların bir miktar daha ucuz olduğunu görüyoruz. Performans ve kalite olarak hemen hemen aynı iki cihaz arasında daha ucuz olanı tercih etmek mantıklı olabilir.

Bir cevap yazın

Android, iOS, iphone,